To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
MZ KLUB POLSKA
Klub Miłośników Motocykli MZ

Elektryka - Jaki Aku do Etz 250

Mati910807 - 2009-01-24, 14:02
Temat postu: Jaki Aku do Etz 250
Witam Mam mały problem nie wiem jaki kupic akumulator do mojej ETKI chce kupic żelowy VIPOV http://moto.allegro.pl/it..._10ah_nowy.html ale słyszałem ze te żelowe nie sa za dobre Jaki polecacie Aku Prosze o odpowiedz POZDRAWIAM
Zuh - 2009-01-24, 14:22

Ja w swojej 250 mam najzwyklejszy akumularoz kwasowy 5,5 Ah i działa bez problemu nawet teraz w zime etka paliła mi bez większego problemu....
Mati910807 - 2009-01-24, 14:28

Dzieki za odpowiedz Tylko mi chodzi o konkretna odpowiedz czy ten żelowy jest do d*** czy jest dobry i ile na nim pojeżdże

[ Dodano: 2009-01-24, 15:31 ]
Proszę o konkretną odpowiedź Pozdro

Zimny_5 - 2009-01-24, 16:32

W normalnych akumulatorach kwasowych zwanych ołowiowymi występuje zjawisko zwane samowyładowaniem ogólnie przyjmuje się ze akumulatory te tracą około 1% dziennie, natomiast w żelowych takie zjawisko nie występuje i nawet jak nie będziemy ładować aku przez dłuższy czas nic się nie powinno z nim stać. Natomiast w zwykłych ołowiowych jak nie będziemy doładowywać przez dłuższy czas akumulatora to nam się zasiarczy.
tomasz102 - 2009-01-24, 17:37

nie kupuj takiego typu aq (nie mówie o żelowym) zobacz jakie ma liche miejsce na konektory, to jest akumultor bardziej do wiertarki niż motocykla. Poszukaj akumulatora do moto.
wojciech944 - 2009-01-24, 19:14

Zimny_5, głupoty piszesz, bo żelowy to też ołowiowy, tylko kwas ma w formie żelu, i mają podobne właściwości elektryczne, żelowy ma trochę gorsze parametry, i należy się z nim delikatniej obchodzić, chodzi tu o prądy ładowania i rozładowania, temperaturę pracy i przechowywania...
dlatego niezbyt naje się do motocykla, ale jak ktoś jest uparty to nawet na bateryjkach od komórki będzie śmigał :wink:

Zimny_5 - 2009-01-24, 23:03

Faktycznie głupoty pisze pomyliły mi się te żelowe z innymi ale już trochę przeczytałem o nich i uzupełniłem wiedze. :mrgreen:
kuba89 - 2009-01-26, 18:27

ja 2 lata temu kupiłem żelowy i powiem że jestem zadowolony w 100% :P zwykły potrafil się nieraz wylać i kłopot ;P poł biedy jak blisko domu, gorzej jak w trasie ;P troche więcej zapłacisz za żelowy ale napewno nie pożałujesz wydanej kasy
nie wiem jak byłoby z akurat tym żelowym akumulatorem ale u mnie niestety nie mieści się w oryginalnej podstawce pod akumulator i musze podkładke kłasć pod aku, w sumie to nie problem bo żelowy możesz i na boku położyc

Zuh - 2009-01-27, 09:39

JUz nie przesadzajmy że kwasowy aku się wylewa...... jeżeli się nie wywalisz to się nie wyleje a motorem chyba nie po to sie jeździ żeby się wywalać........ a jak kupi zwykły to też kasy niepożałuje......
P-men - 2009-01-27, 20:57

http://www.allegro.pl/ite...y_do_upsow.html A może być coś takiego?? :smile: wiem że nie jest przeznaczony do motocykli, lecz sie zastanawiam czy był by dobry :grin:
Poszy150 - 2009-01-27, 22:46

Ja jak kupiłem MZ, nie miałem akumulatora do niej, to z braku laku jeździłem na akumilatorze z wkrętarki na 12V. Etka szła jak wściekła :D później dopiero wpadłem w posiadanie akumulatora nowego kwasowego, i do dziś śmiga dobrze. I nigdy mi się nie wylał. Czasem potrafi coś kapnąć, ale to się zakłada długi wężyk na odpowietrznik i cięgnie się go pomiędzy silnikiem a ramą i jak coś kapnie to na ziemię a nie na motor.
dex - 2009-01-29, 11:55

Akumulatory żelowe, choć delikatniejsze, żywotnością dorównują kwasowym, a nawet je przewyższają przy odpowiednim traktowaniu. Jeśli tylko masz sprawną instalację i przede wszystkim regulator alternatora, bez obaw możesz zakładać żelowy.
Kwasowe aku charakteryzują się większymi prądami pracy, ale ten parametr potrzebny jest głównie w motocyklach z rozrusznikiem elektrycznym. Oryginalna instalacja MZ w dobrym stanie, nie przeciąży akumulatora żelowego.
Inaczej sprawa ma się przy ładowaniu. Jeśli występują jakieś niedomagania od strony alternatora, może się to skończyć tragicznie dla aku żelowego, w czasie krótszym, niż by to miało miejsce z kwasowym. Długotrwałe napięcie ładowania nie może przekroczyć 14.4V, inaczej taki aku potrafi zakończyć żywot eksplozją (całkiem sporą!!). Natomiast notoryczne nie doładowanie, jak w przypadku każdego aku, skończy się szybką utratą pojemności.
Ich zaletą jest faktyczna bezobsługowość, sprowadzająca się do okresowej kontroli stanu naładowania i nieznacznie, ale niższa cena w porównaniu do kwasówek o tej samej pojemności. Vipow to dobra firma. Sam używam kilku różnych aku z jej oferty i jeszcze nie trafił mi się bubel. W moim moto mam, co prawda "innej" marki aku żelowy, ale 3 kolegów używa Vipow-ów w Jawach 350 i MZ 150 od co najmniej 4 sezonów.
Wniosek jest jeden, mianowicie wybór należy do Ciebie. Jednak, jeśli jesteś pewien stanu swojej instalacji, nie będziesz narzekał na akumulator żelowy.

saska251 - 2009-01-29, 20:19

Tym rzeczowym akcentem temacik zamkniemy.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group