To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
MZ KLUB POLSKA
Klub Miłośników Motocykli MZ

Pozostałe - znawcy pracy zżywica i włóknem szklanym-pomocy

rastuch - 2011-06-15, 12:30
Temat postu: znawcy pracy zżywica i włóknem szklanym-pomocy
Ponieważ w ogóle nie znam się na tej dziedzinie prosiłbym o porady i wskazówki

Podkleiłem się pod ten temat
http://forum.mz-klub.pl/v...czepka&start=40

bartek2801 - 2011-06-15, 21:19

w wielkim skrucie wygląda to tak,musisz posiadać jakaś formę którą to musisz nasmarować czymś tłustym (olej smar)na to nakładasz mate szklaną i pędzlem gotowy roztwór (żywica z utwardzaczem) żywicy i tak kilka warstw,polecał bym jednak zrobienie każdej ściany z osobna ponieważ będzie ci o wiele łatwiej a elementy można z łatwością kleić ze sobą w taki sam sposób wystarczy tylko przetrzeć je Acetonem który to i tak będzie ci potrzebny aby umyć pędzel i inne duperele.
sIaj - 2011-06-17, 18:30

bartek2801 napisał/a:
w wielkim skrucie wygląda to tak,musisz posiadać jakaś formę którą to musisz nasmarować czymś tłustym (olej smar)
lepiej silikonem, może być sanitarny.
Ogar - 2011-06-17, 20:41

SofCHJanek napisał/a:
bartek2801 napisał/a:
w wielkim skrucie wygląda to tak,musisz posiadać jakaś formę którą to musisz nasmarować czymś tłustym (olej smar)
lepiej silikonem, może być sanitarny.



Nie żaden sylikon czy tam inny smar, bo po
1 będziesz miał nierówności na gotowym wyrobie
2 możesz mieć problemy z oddzieleniem wyrobu od formy

Co do samej produkcji to robisz tak:

Na formę nakładasz (jeśli jest nowa) ok 15 warstw wosku samochodowego (ja używam honeywax, bo rzekomo jest najlepszy), jeśli już była woskowana w ten sposób to wystarczy jedna warstwa (oczywiście po każdej warstwie ścieramy wosk suchą szmatką) opcjonalnie możesz użyć specjalnego oddzielacza do laminatu.
Następnie smarujesz formę gelcoat'em do którego wcześniej dodajemy utwardzacz (ok. 3% taki sam jak idzie do żywicy) by włókna z maty szklanej nie były widoczne po wyciągnięciu z formy (nie przestrasz się, gdy gelcoat będzie się ciągle lepił… on nigdy nie wysycha całkowicie).
Później wykładasz formę matą szklaną (w zależności od „wybojów” na formie używamy różnej grubości matę… uniwersalna to 300). Następnie zaklepujemy (czyli smarujemy poprzez klepanie pędzlem o matę, a nie w taki sposób jak np się maluje, bo wtedy mata może się przemieścić) matę żywicą do której wcześniej dodajemy utwardzacz (ok. 3% obj. żywicy)
Nakładamy w ten sposób ok. 2-3 warstwy (myślę, że jest to wystarczająca ilość).
Po każdej warstwie wyganiamy pęcherzyki powietrza poprzez wałkowanie maty specjalnym wałkiem odpowietrzającym (tzw. Traktor).
Po zaschnięciu wyciągamy wyrób z formy i gotowe :piwo:

sIaj - 2011-06-17, 21:07

misq125 napisał/a:
Nie żaden sylikon czy tam inny smar, bo po
1 będziesz miał nierówności na gotowym wyrobie
2 możesz mieć problemy z oddzieleniem wyrobu od formy


ad.1. jak nie równo położysz to pewnie tak będzie.
ad.2. guzik prawda idzie bardzo dobrze, ja używam odlewniczego silikonu. Oczywiście nakładanie na formę jest na pewno nie poręczne. Dla mnie formą był silikon.

Ogar - 2011-06-17, 21:41

dlatego wlaśnie lepiej jest używać wosku samochodowego... nie zostawia żadnych śladów na formie a bardzo dobrze oddziela :piwo:
rastuch - 2011-06-22, 14:46

dzieki wszystkim za podpowiedzi :piwo:

jak wyrobię się trochę z bieżącą robotą to zabieram się za przyczepkę
jak by mi się coś nasunęło w czasie prac to dam znać



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group