To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
MZ KLUB POLSKA
Klub Miłośników Motocykli MZ

Prawo - Błąd w dowodzie rejestracyjnym

ETZ9994 - 2012-10-28, 16:04
Temat postu: Błąd w dowodzie rejestracyjnym
Witam w dowodzie poprzedniego właściciela MZ zamiast ETZ 150 jest wpisane ES 150 co jest błędem , czy rejestrując motocykl na siebie mogę zmienić nazwę bez żadnych problemów ? I czy na przeglądzie technicznym jest wymagany przedni czujnik stopu ?
Awers - 2012-10-28, 17:25

Można to poprawić bez problemu. Też miałem podobny błąd i zrobiłem to tak, że napisałem pismo zatytułowane „Wniosek” (ma to znaczenie z punktu widzenia postępowania administracyjnego”. Wniosek adresujesz do organu prowadzącego ewidencję pojazdów czyli Prezydent Miasta albo starosta itp. w zależności kto prowadzi taką ewidencję na obszarze Twojego zamieszkania. Piszesz, że wnoszę o sprostowanie omyłki w dowodzie rejestracyjnym polegającej na tym, że w rubryce takiej i takiej:
Jest: ES 150,
Powinno być: ETZ 150.
I piszesz że w załączeniu przekazujesz dowód potwierdzający nieprawidłowy wpis w dowodzie.

Ja zrobiłem zdjęcie tabliczki znamionowej i wydrukowałem je normalnie na kartce A4 i pod spodem napisałem, że w dowodzi jest tak i tak, a powinno być tak i tak jak na załączonym foto. Pod tym i pod zdjęciem podpisałem się ja jako właściciel pojazdu i o podpis poprosiłem też diagnostę przy okazji przeglądu i bez żadnych problemów diagnosta się podpisał i przystawił pieczątkę. Coś takiego dołączyłem do wniosku (w moim przypadku) o zmianę dowodu i sprawa załatwiona.

wojciech944 - 2012-10-28, 17:54

A kto w takim przypadku płacił za wymianę dowodu?
Reich - 2012-10-28, 18:12

Wymiana nie jest od razu konieczna, może być też adnotacja w dowodzie. Ja miałem tak w swoim przypadku, kupując ETZ miałem wpisany model ES 250. Jednak wydział w którym rejestrowałem ją nie chciał poprawić błędu, musiałem więc jechać do wydziału w którym wydano poprzedni dowód z poświadczeniem od diagnosty że motocykl o numerach XXXXXXXXX jest modelem ETZ i tam kobitka w okienku zrobiła jedynie wpis korygujący do dowodu. Następnie spowrotem do mojego wydziału i tam już wpisali poprawnie model.
Awers - 2012-10-28, 19:36

wojciech944 napisał/a:
A kto w takim przypadku płacił za wymianę dowodu?

Takie sprostowanie błędów w dowodzie ma sens przy okazji wymiany dowodu z powodu np. braku miejsc na wbijanie przeglądów tak jak to było w moim przypadku, albo przy okazji przerejestrowywania czyli przy zmianie właściciela motocykla. Żeby specjalnie wymieniać dowód z powodu czegoś takiego nie bardzo widzę sens. Nikt się do tego nie przyczepia. Zresztą za to co jest wpisane w dowód nie odpowiada właściciel pojazdu, chyba, że właściciel sam zrobił jakiś wpis w dowodzie :wink: Na każdym przeglądzie podstawowym obowiązkiem diagnosty jest sprawdzenie czy dowód jest od danego pojazdu, a że sprawdzają tylko numer ramy to to że w marce czy modelu motocykla jest błąd to nawet na to nie zwracają uwagi. Najistotniejsze żeby zgadzał się numer ramy w dowodzie i na pojeździe. Reszta to kosmetyka. Takie jest podejście do tego. U mnie błąd w nazwie modelu był od samego początku, od pierwszej rejestracji czyli od 1991 r., a że akurat musiałem wymienić dowód to przy okazji zrobiłem tą kosmetykę i nieścisłość poprawiłem tak dla własnej satysfakcji.

[ Dodano: 2012-10-28, 19:50 ]
Znalazłem ten mój wniosek. Wszystko na jednej stronie. Diagnosta napisał tylko, że zgodne ze stanem faktycznym. To wystarczyło do załatwienia tego.

jedrek1000f - 2012-10-29, 10:57

:dziadek: Ja też kiedyś chciałem coś zmienić w dowodzie rejestracyjnym i zagaiłem w tym temacie z diagnostą który to powiedział że nie ma problemu i jak chce to wypisze mi stosowny kwit z pieczątką i podpisem że tam i tam ma być tak i tak i z tym kwitem miałem sie udać do wydziału komunikacji w którym to np przy okazji wymiany dowodu z powodu braku miejsca na pieczątki od diagnosty uzupełnili by mi te dane według kwita od tegoż diagnosty z tym że w moim przypadku nie doszło to na razie do skutku bo jak na razie nie wymieniłem dowodu ale może kiedyś wymienie :arrow: pożyjemy zobaczymy :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
motomaciey - 2012-10-29, 12:30

Temat do scalenia z podobnym. A Tobie ETZ9994, wyszukiwarka się kłania leniu.
grzybol - 2012-10-29, 21:26

Awers napisał/a:
Zresztą za to co jest wpisane w dowód nie odpowiada właściciel pojazdu

Nie do końca. Nie wiem jak było lat temu kilka wstecz, ale teraz na pewno podpisując decyzję o rejestracji pojazdu, znajduje się klauzula, że sprawdziło się dane, czy nie posiadają błędu i że jest się od tej pory za nie odpowiedzialnym. Nie ma tak hop siup. Wycwanili się i zrzucili wszystko na szaraków, pieprzone urzędnicze cwaniactwo.

jedrek1000f - 2012-10-30, 07:06

:dziadek: Typowe w tym kraju :dupa: :dupa: :dupa:
Awers - 2012-10-30, 10:39

grzybol napisał/a:
Awers napisał/a:
Zresztą za to co jest wpisane w dowód nie odpowiada właściciel pojazdu

Nie do końca.

Pewnie że nie do końca bo jak np. w umowie kupna podasz błędne swoje dane osobowe i one później znajdą się w dowodzie rejestracyjnym to sam ponosisz za to odpowiedzialność. Nie masz żadnego bezpośredniego wpływu na dane dot. pojazdu (o danych dot. pojazdu rozmawiamy). Na te dane ma wpływ diagnosta.

MarcinOS.W - 2013-08-24, 16:52

Szkoda że wcześniej nie doczytałem tego tematu bo nie dalej niż miesiąc temu przerejestrowywałem swoją ETZ ale w dowodzie zostało ES 250:/
Ariel - 2013-08-24, 19:54

Hej
u mnie było podobnie zamiast TS 250/1 w dowodzie było wpisane ES 250.
Niestety w WK powiedzieli że potrzebna jest opinia biegłego rzeczoznawcy i dopiero na tej podstawie wydali mi nowy dowód.

MarcinOS.W - 2013-08-24, 20:10

Widać wszystko zależy od pani/pana w okienku, bo koledzy załatwiali w diagnostyce i nie było problemów. Swoją drogą ten co wystawiał pierwsze papiery klepał wszędzie jak leci ES 250/150. Ciekawe czyja to sprawka, panów z Zschopau czy naszego Polmozbytu?
ETZ_PRORIDER - 2013-08-24, 21:45

MarcinOS.W, A widziałeś kiedyś żeby ETZ 250 z 87 roku ważyła sama 280kg, dopuszczalnej masy miała by 380kg a mocy miała by 52kW? bo ostatnio kolega kupił właśnie ETZ 250 z takimi danymi w dowodzie, poza tym reszta się wszystko zgadza ;)
MarcinOS.W - 2013-08-24, 22:07

ETZ_PRORIDER napisał/a:
MarcinOS.W, A widziałeś kiedyś żeby ETZ 250 z 87 roku ważyła sama 280kg, dopuszczalnej masy miała by 380kg a mocy miała by 52kW? bo ostatnio kolega kupił właśnie ETZ 250 z takimi danymi w dowodzie, poza tym reszta się wszystko zgadza ;)


Nie, ale wiem że bywają takie cuda, ja mam w swoim dowodzie wpisane: dopuszczalna masa całkowita F2: 350kg, masa własna G: 280kg:D oraz P1 247cm3 i P2 9,00kW hehe

wojtek.mz - 2013-08-25, 10:05

MarcinOS.W napisał/a:
Widać wszystko zależy od pani/pana w okienku,
Masz całkowitą rację co urząd to inne przepisy. :piwo:
almar - 2013-08-26, 13:25

Poratuję, gdyby ktoś miał taki problem z etz zarejestrowaną na ES to chętnie kupię taką ramę z dokumentami w rozsądnej cenie. Sorry za OT.
BeerfaN - 2013-09-04, 14:58

spoko, moja ETZ była wpisana w papierach na OC z Warty jako....Mercedes. Kapkę się zdziwiłem, ale w sumie i jedno, i drugie z Reichu, więc :razz:
Ariel - 2013-09-04, 19:33

A u mnie w PZU motorower wpisali typ jako przyczepa :)
jaroquest - 2014-08-26, 10:24

U mnie była taka sytuacja ,że w dowodzie wpisane było ETZ 250 zamiast ETZ 251.
Napisałem wniosek według wzoru Awersa i pojechałem do stacji diagnostycznej aby pod wnioskiem podpisał sie diagnosta.
Na miejscu diagnosta spojrzał na mnie z byka i powiedział ze pod takim wnioskiem sie nie podpisze, bo nie ma takich uprawnień.
Więc olałem gościa pojechałem z wnioskiem do wydziału komunikacji i bez problemu mi poprawili błąd w nowym dowodzie.
Jako ciekawostkę mogę podać fakt ,że mase własną i DMC w dowodzie mam wpisaną od ETZ 250 ale mi to już nie przeszkadza.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group