To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
MZ KLUB POLSKA
Klub Miłośników Motocykli MZ

4 koła - Łożyska - które marki najlepsze.

Dodek - 2016-04-05, 22:59
Temat postu: Łożyska - które marki najlepsze.
Niedługo czeka mnie spory serwis dot. zmiany łożysk i mam pytanie bo, kazdy wymienia co jakiś czas łożyska w aucie lub mzcie - czy to w kołach, w alternatorze, lub w jakiś rolkach przy silniku.
Lub w sprzetach AGD - np w pralce.
Jakie marki łożysk uważacie obecnie za najlepsze, a z jakimi markami macie złe wspomienia?

mczmok - 2016-04-06, 13:24

Dodek napisał/a:
z jakimi markami macie złe wspomienia?

CX i temu podobne chinczyki - po 3 tys km występowały luzy na wale ETZ 250.

mczmok - 2016-04-06, 13:26

Jeżeli chodzi o ETZ obecnie na rysku są FAG-i, w zestawach wychodzą dosyć tanio, mam je od ok 14 000 km i są ok - zero jakichkolwiek luzów.
Giemza - 2016-04-06, 19:31

Koyo,FAG,SKF,NTN,NSK,ZVL
grzybol - 2016-04-06, 23:07

Koyo, Koyo, Koyo.
Przykład po tych samych skrzyniach biegów, robionych w Japonii i UK, do Toyoty.
Koyo wytrzymuje 250-300 tys. km w skrzyni z Japonii
NSK, NTN i SKF (chociaż dwa pierwsze też japany) w skrzynii z UK wylatają 150 tys. i się rozpierd... robiąc to co blender robi z warzyw :mrgreen:

to-mecz-q - 2016-04-07, 11:57

Wydaje mi się, koyo ma najlepszą jakość do ceny. Bo SKF to czasami powalają ceną.
FAG już chyba też chińczyk robi.
Oczywiście za FŁT przemawia wspieranie polskiej gospodarki :)

Reich - 2016-04-07, 13:40

to-mecz-q napisał/a:
Oczywiście za FŁT przemawia wspieranie polskiej gospodarki

Polska firma w chińskich łapkach, sprzedana za bezcent...

to-mecz-q - 2016-04-07, 14:53

Ale ludzie prace mają....

zawsze się zastanawiam czemu nam się nie opłaca a innym tak....

ETZ_PRORIDER - 2016-04-07, 19:50

Serwisując AGD np w pralkach stosujemy FAG-i na RS-kach, SNR-y również na gumowych osłonkach a to dlatego, żeby nie dostały tak od razu wody jak puści uszczelniacz. Z tego co zauważyłem to dużo fagów jest już z koreii. SKF-y używamy do silników wysokoobrotowych np w odkurzaczach przeważnie rozmiary 608 ale te już na ZZ-tkach z powodu palenia się tej gumki uszczelniającej po kilku chwilach i łożysko się rozpadnie drogą dalszego użytkowania. W elektronarzędziach typu szlifierki kontowe, młotowiertarki, wiertarki, strugi do drewna czy obcinaczki do żywopłotów stosujemy łożyska z luzami bo wirnik współpracuje tam z innym trybem lub paskiem, nie jak w przypadku odkurzaczy, gdzie jest tylko turbina.
Producent pralek electrolux kiedy byłem na kursie w Bydgoszczy, zaleca stosowanie łożysk w pralkach z luzem C3. Według mnie przyspiesza to tylko ich zużycie bo w zbiorniku pralki nie powstaje temperatura w której luzy się niwelują. W pralce mamy max 95*C temperatury która jak wiadomo, że jest za niska i nie trwa cały cykl prania, wtedy łożysko pracuje na luzach i odkształca się uszczelnienie krzyżaka co powoduje dostawanie się wody na łożyska nośne. Fabrycznie w niemal każdej pralce którą rozbierałem były łożyska ZZ bez luzów, poronione prawda? Za każdym razem pakujemy łożyska RS-ki.
Często zdarza nam się naprawiać również AGD gastronomiczne typu krajalnice przemysłowe, szatkownice na przekładniach zębatych lub pasowych, obieraczki dwukomorowe z przepłukiwaniem gdzie przez cały czas łożyska są narażone na działanie wody, tam również montujemy RS-y.

Nicolas905 - 2023-10-27, 22:16

Odkopie temat panowie jakie łożyska zamawiać do silnika i skrzyni odkryte czy kryte ?
halcik - 2023-10-27, 22:29

Nieważne jakie bo i tak trzeba je odkryć :roll:
Nicolas905 - 2023-10-27, 22:37

No tak, kolega mi mówił że jak są odkryte to trzeba takie zamawiać nie można zamawiać krytych i je odkrywać bo tam jest jakiś niby rant w tych krytych i wtedy sie zbierają zanieczyszczenia i sie zacierają łożyska dla mnie jest to abstrakcja ale wole zapytać
TheMZman - 2023-10-27, 22:41

Bez znaczenia, lozyska maja byc otwarte. Jedynie co, to jesli kupisz kryte ktore otworzysz i pojda na wal to trzeba smar wyplukac.
Nicolas905 - 2023-10-27, 22:43

Super dzięki za odpowiedz wiec kupuje kryte
TheMZman - 2023-10-27, 23:20

Tylko pamietaj zeby oslony sciagnac :wink:
Nicolas905 - 2023-10-28, 07:48

Hehe oki TheMzman postaram się nie zapomnieć :mrgreen:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group