To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
MZ KLUB POLSKA
Klub Miłośników Motocykli MZ

Narzędzia, sprzęt warsztatowy, chemia - Rozpuszczalnik do butaprenu

jannex - 2016-06-14, 00:20
Temat postu: Rozpuszczalnik do butaprenu
Witam.
Mam nietypowy problem. Potrzebuję rozpuścić połączenie klejone wykonane klejem butapren.
Dla utrudnienia połączenie klejone jest wykonane pomiędzy papierem i metalem a klejone elementy muszą wyjść bez szwanku.
Wszelkie porady mile widziane.
Pozdrawiam

halcik - 2016-06-14, 07:49

Nożyk tapicerski szorujący po powierzchni metalu? Jeśli chodzi o papier to raczej będzie to niewykonalne metodą bezstresową :)
dex - 2016-06-14, 08:05

Zmywacz do paznokci dziewczynie zabierz i delikatnie do dzieła.
Wszystko, co ma aceton rozpuszcza butapren, ale papier tego może nie przeżyć, jeśli zwykły.

jannex - 2016-06-14, 09:22

Witam.
Uchylę rąbka tajemnicy. Sklejone elementy to głośniki RFT z lat 70-tych. W normalnych warunkach brałem taki głośnik, zalewałem rozpuszczalnikiem uniwersalnym i sam cały się rozklejał. Niestety tym razem kupiłem minę i ktoś już moje głośniki naprawiał przez co są posklejane butaprenem. Rozerwanie nie wchodzi w rachubę, części ze względu na nietypowy wymiar są nieosiągalne, szczególnie papierowa membrana.

dex - 2016-06-14, 11:24

Generalnie aceton, tym bardziej czysty, nie powinien uszkodzić samej membrany, a klej rozpuści. Oczywiście jeśli nie będziesz membrany moczył w nim 3 dni :)
Możesz dla pewności spróbować na jakiejś zniszczonej membranie, bo głowy nie dam ;)
Tak czy inaczej, klej może nie chcieć odejść od membrany jeśli ta, ma chropowatą "tekturową" powierzchnię.

kolo83 - 2016-06-14, 15:07

Zastosuj rozpuszczalnik wchodzący w skład butaprenu w/g wiki dawniej był to Trichloroeten.
Mam akurat pod ręką współczesny butapren i jako rozpuszczalnik widnieje aceton, więc jak najbardziej powinien wystarczyć.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group