To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
MZ KLUB POLSKA
Klub Miłośników Motocykli MZ

Przedszkole - MZ ETZ 250 - wałek krzywkowy nie pracuje płynnie.

Volumin - 2019-04-02, 16:51
Temat postu: MZ ETZ 250 - wałek krzywkowy nie pracuje płynnie.
Witam, mam problem ze skrzynią biegów.

Przed rozbiórką silnika (wymiana wszystkich łożysk i uszczelniaczy) biegi od 2 wchodziły w miarę dobrze, redukcja też. Brakowało 1. Teraz po ponownym złożeniu silnika pierwszy bieg się znalazł, jednak biegi często nie wchodzą prawidłowo.

Wałek krzywkowy po ruchu dźwignią zmiany biegów czasem obróci się prawidłowo, czasem wykona tylko część obrotu i bieg nie jest wpięty, skrzynia jest na luzie między biegami. Wtedy trzeba powachlować góra dół dźwignią zmiany biegów żeby w ogóle ruszyć wałkiem krzywkowym, i wtedy albo bieg zostanie wpięty, albo spadnie na bieg niżej.

Podkładka izolacyjna od czujnika luzu była poszarpana, po wyrównaniu jest poprawa, pomimo tego nie jest dobrze. Wałek krzywkowy ma luz w osi ok. 1mm, podczas zmiany biegów widać jak porusza się do zewnątrz i wewnątrz silnika, i nie wiem czy to prawidłowo.

Skrzynia zdystansowana, wałków skrzyni biegów nie rozbierałem, bo wydawały się ok. Sprzęgła kłowe nie są bardzo zużyte, wodziki również. Wszystko wydaje się być proste.

Macie pomysł co może powodować taki brak płynności obrotu wałka krzywkowego ? Bo mi już skończyły się pomysły :???

Z góry dziękuję za pomoc.

ETZ_PRORIDER - 2019-04-02, 17:43

Zwróć uwagę jaki masz korek zatrzasku biegu jałowego i jaka tam jest kulka że sprężyną.
Volumin - 2019-04-03, 16:13

Śruba zatrzasku raczej oryginalna, w środku kulka 8mm. Sprawdzałem jak skrzynia pracuje na różnej głębokości wkręcenia śruby, żeby zobaczyć jak pracuje sprężyna, i jednak najlepiej jest na całkowicie wkręconej.
Może powinienem rozebrać wałki skrzyni i porządnie je wyczyścić ?

ETZ_PRORIDER - 2019-04-03, 22:18

A czy ta kulka chowa się wewnątrz tego korka?
Volumin - 2019-04-03, 22:22

Wchodzi do środka i nie blokuje się w nim.
ETZ_PRORIDER - 2019-04-04, 08:36

Za silna sprężyna radełka zatrzasku pamiętnika.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group