To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
MZ KLUB POLSKA
Klub Miłośników Motocykli MZ

Napęd - Karter - naprawa - ulamany fragment

KrzaK - 2006-10-22, 16:39
Temat postu: Karter - naprawa - ulamany fragment
Coż jak niektorzy sie pewnie zrientowali to wlanęlo mi lewy karter, tak, ze został totalnie uwalony od reszty czesci silnika. Teraz pytanie czy moge zespawac ta częsć, czy trzeba kupic nowe kartery? Czy bedzie niebezpiecznie, jezeli bedę jeździła na dospawanym akwalku aluminium?
MarioMz - 2006-10-22, 16:45

Aluminium raczej nie pospawasz. najlepiej by było kupic nowy i przełozyc wszystko bo tak to dupa. A to ci pękło tylko ta ścianka taka gdzie łancuch wychodzi bo jak tak to luzik bedziesz mógł jezdzic tylko gorzej jak ci pękło az tam dalej ze wycieka olej to trza nowy karter .
spiwor - 2006-10-22, 16:57

Da się pospawać ale to dość droga impreza( mi za spawanie lewej połówki,lekko zmasakrowana była, ktoś musiał być strasznie nawalony wybijając młotkiem i przecinakiem łożyska, dorabianie metaowych gwintów, obróbka spawów wokół otworów razem 300 zł), lepiej kupić kartery używane.
Teraz pokazało mi się zdjęcie, koszt będzie mniejszy bo obróbka spawu będzie mniejsza.

Szymon_MZ - 2006-10-22, 17:09

Można spawać aluminium tylko trzeba mieć odpowiednie spoiwo. Na allegro coś takiego sprzedają. Widziałem zespawany blok silnika samochodowego, i olej nie wyciekał. Najlepiej zleć odpowiedniej osobie która umnie tym spawać. :mrgreen:
Pawlos - 2006-10-22, 17:23

myśle, ze jak ktoś ci to dobrze zrobi to nie powinno byc problemów. Koledze niedawno urwał sie uchwyt silnika w skuterze (aluminiowy) dal dobremu fachowcowi, i się trzyma chociaż ze silnik lekki nie jest ;)
szymon - 2006-10-22, 17:31

Witam
Jeżeli koszt spawania (aluminium w osłonie argonowej) nie przekroczy wartości zakupu używanych karterów-można to zlecić spawaczowi z odpowiednim sprzętem. Za takie usługi raczej sobie liczą-np. niedawno za pospawanie pęknięcia miski olejowej (BMW)-ledwo widoczna rysa, płaciłem 70 zł.
Wspawanie rurki do chłodnicy oleju-30 zł.
Alegrowe spoiwa są dobre TYLKO do małych spawów- i raczej małych przedmiotów, które łatwo zagrzać. Palnikiem na propan będzie raczej niemożliwe zagrzanie karterów do temperatury spawania. Użycie palnika acetylenowego jest bardzo ryzykowne-bo trzeba mieć dużo wprawy (i szczęścia :wink: ), żeby uzyskiwać odpowiednią temperaturę-moment nieuwagi i karter się potopi, albo odkształci.
Pozdrawiam

William - 2006-10-22, 17:37

Da się.

Kolega jeździł sobie ETZ 251, aż w końcu zerwał łańcuch. Traf chciał, że łańcuch się zawinął pod zębatkę i wyrwał spód silnika (rozerwał karter). Rozebrał cały silnik i pospawał karter z obu stron, po czym wszystko poskładał.

Stało się to rok temu, i do tej pory śmiga a Etka lekko z nim nie ma, bo ma ją "do zabawy".

[ Dodano: 2006-10-22, 17:37 ]
(spawał sam).

Huberto - 2006-10-22, 19:28

Mi znajomy pospawał za browara karter w SHLce. Wszystko było ok, dopóki nie zacząłem świrować :mrgreen: Pękła wzdłuż dziura, w której siedzi mosiężna tulejka, a w niej wałek pośredni. Karter musiałem wymienić bo byłoby to już trzecie jego spawanie :razz:

A tak mi walną karter w silniku od tropika gdy spadł łańcuch (silnik był zamontowany w wyczynowej krosowej ramie typu SAM :mrgreen: )

KrzaK - 2006-10-22, 21:34

chm no tak, ale chyba uzywane kartery drogie nie sa, a teraz to tez nie ma chyba problemu z wymiana silnika, bo jest traktowany jako częśc nie?
William - 2006-10-22, 21:36

KrzaK napisał/a:
a teraz to tez nie ma chyba problemu z wymiana silnika, bo jest traktowany jako częśc
Tak. W nowych dowodach nie ma już nr. silnika.
Zomo - 2006-10-22, 21:40

witam...ja mam podobny problem wiec sie podepne...mam male przetarcie kolo zembatki i cieknie mi olej...a tak przy okazji mam zerwane gwinty w 2 miejscach.... myslalem zrobic to tym preparatem alum weld ...myslicie ze zda to egzamin przy naprawie gwintow?? czy lepiej szukac karterow
Klima - 2006-10-22, 21:43

Cena spawania aluminium zalezy od dlugosci spoiny, Ja pompke hamulcowa spawalem na praktach za 4 browary :cool:
spiwor - 2006-10-23, 00:59

Powiedzielki mi że spawanie to pikuś a obróbka jest droga
KrzaK - 2006-10-23, 09:25

ja bym sie nie bawil w spawanie. Kupie nowe kartery i po krzyku ytroche drozej, ale zawsze penosc ze nic Ci sie znowu nie urwie
Klima - 2006-10-23, 16:14

spiwor napisał/a:
obróbka jest droga
jaka obróbka?
KrzaK - 2006-10-23, 19:07

a mam takie pytanko z innejh beczki czy wsytarczy ze wynmienie jeden karter czy musze od razu wymieniac oba? CZy jezdzenie na liniku z 2 roznych karerow czyms grozi? One przeciez byly robione tak samo nie?
SOVIETVW - 2006-10-23, 19:21

grozi tym ze to niebedzie wogule chodzic albo bedzie chodzic jak totalna kupa,kazda para karterow i kap bocznych to komplet osobno obrabiany,z tym ze w przypadku pokryw bocznych nie ma to tak wielkiego znaczenia, za to kartery musza byc wymieniane parami,to tak jak by zamieniac czesci lub przekladac z dwoch przechodzonych sulnikow tzn z jednego do drugiego,wiadomo co z tego bedzie kupa,one sa dopasowane do siebie i musi byc komplet,wiem ze oczywscie zaraz znajdzie sie jakis typ ktory powie ze to nieprawda bo jego kolega ma w WSK dwa rozne i dziala,no ok ja widzialem w Jawie 2 razone i tez dzialalo ale jak,oczywsic enie tak jak powinno,pozatym komponuja sie jak swini siodło.Kazdy odlew jest inny.

[ Dodano: 2006-10-23, 19:25 ]
Jesli sa mocno rozwalone to w spawanie nie ma sensu sie bawic,obrobic to se mozna samemu,ale takie spawanie dosc ostro sciaga i powstaną duze naprezenia,zalezy tez od wprawnosci spawacza,ale mimo wszytsko,moga byc odkszatelcenia itd,np podczas wzmacniania blokow silnikow z aluminium wlasnie za pomoca spawow wzmacniajacych obrabia sie na nowo piasty pod lozyska glowne wału bo po spawaniu traca one centrycznasc wzgledem siebie.Na allegro sa ladne kartery za 99zł

KrzaK - 2006-10-25, 21:47

a jescze jedno czy kartery od 250 roznia sie czyms od 251?
Huberto - 2006-10-25, 21:49

KrzaK, kartery są takie same w 250 jak w 251. W 251 jest inny cylinder.
Śpiewak - 2006-10-25, 21:49

KrzaK, nie :wink:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group