To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
MZ KLUB POLSKA
Klub Miłośników Motocykli MZ

Zasilanie/wydech - Gaźnik - Poziom paliwa. Pomiar wysokości lustra - ETZ 150

Lucaszz - 2007-04-28, 22:37
Temat postu: Gaźnik - Poziom paliwa. Pomiar wysokości lustra - ETZ 150
Witam!!

Chciałbym porządnie ustawić gaźnik w mz ETZ 150 z 90' roku. Niestety nie satysfakcjonują mnie dane podane w książce serwisowej, chodzi o to że 10 różnych magików mogło grzebać w gaźniku mojej etz i pływaki mogły być powiginane we wszystkie strony świata i dane podane w serwisówe mogą sie wtedy stać nieobiektywne jeśli chodzi o ustawianie pływaków. Chciałbym się dowiedzieć czy znacie może wartość w mm ile ma wynosić poziom paliwa w mz etz (od krawendzi podziału gaźnika do lustra paliwa w komorze pływakowej, tak jak w innych moto podają ) Np. jeżeli komu chodzi dobrze ETZ mógłby mi może to zmierzyć?
Np. kładąc gaźnik bez osłony komory pływakowej na słoiku, i czekając aż zawór zamknie dopływa paliwa, a następnie mierząc odstęp od lustra paliwa w gaźniku do górnej krawendzi słoika.

Pozdrawiam maniaków!! Z góry THx za pomoc.

MZ Maxi Perwers - 2007-04-29, 13:10

Lucaszz, To, że pływaki są powyginane nie stanowi najmniejszego problemu. Wyprostuj je ładnie, wypoziomuj tak, by ich np górna część była w jednej linii, a następnie ustaw poziom jak trzeba opierając się na serwisówce. Jeśli będziesz krok po kroku robił tak, jak jest przykazane, to nie ma siły, byś coś pomieszał. Ważniejsza od powyginanych pływaków jest ich waga. Jeśli będą za ciężkie, to będzie przelewało się paliwo, a za lekkie powodują, że zbyt szybko zamkną zawór i moto jest słabe i przerywa. Faktycznie najlepiej jest ustawić w każdym gaźniku poziom paliwa za pomocą rurki kapilarnej, jednak nie spotkałem się jeszcze z danymi podającymi poziom lustra benzyny w gaźniku MZ. Najlepiej i najprościej pobawić się w regulację krokową tzn. Tak dopasować poziom, by moto najlepiej spełniało nasze oczekiwania. Proces dość żmudny, ale satysfakcjonujący. Oczywiście punktem wyjścia w tym przypadku jest fabrycznie przykazane ustawienie pływaków .
Bezy - 2007-04-29, 14:37

Dla Mz ETz 250/251 poziom tzw lustra benzyny w gazniku wynosi 14+- 1 mm od krawędzi pokrywy pływaków. Jest to opisane w serwisówce. Zabawa z wyginaniem pływaków w ciemno jest bez sensu. Niestety nie znam takiej wartosci dla gaznika w MZ 150. Gdybys jednk trafił na takie dane, to rzeczywiscie najlepiej jest poswiecic jedna pokrywe pływaków. Naciąc ją z boku kątówką tarczą o grubosci 1mm. Wewnatrz za pomoca kleju dwuskładnikowego przykleic sobie "wizjer" - ja to zrobiłem z kawałka przezroczystego plastiku z butelki PET. Zakladasz takie cos na gaznik, odkrecasz paliwo i widzisz na jakiej wyskosci paliwo sie zatrzyma. Tyle odemnie
Peterek - 2007-06-01, 21:49

czy to znaczy ze jezeli silnik nie pracuje, kranik jest odkrecony a paliwo sie leje z nad komory plywaka to jest ustawiony za duzy poziom?? Mam gaznik 30n3 i od nowosci nie bylo z nim nic robione a paliwo sie leje nawet gdy moto stoi nie ruszane

sorki ale nie wiem czy dobrze zrozumialem

wamnok - 2007-06-05, 22:13

Jeśli palowo Ci się przelewa to znaczy, że pływak nie zamyka, może się zawiesił tylko, zdejmij pokrywę pływaka i sprawdź go czy nie ma żadnej dziurki którą mogłaby się dostawać do niego benzyna bo wtedy też mógłby nie zamykać, ewentualnie lekko zmniejsz poziom.

Jeśli chodz o ETZ 250 to poziom 14mm, ale mierząc od dołu komory pływakowej czy od góry do lustra paliwa?

martwica21 - 2007-06-10, 00:52

Podłącze się do tematu.

Otóż wymieniłem wczoraj pływak bo stary był nieszczelny i prawdopodobnie źle ustawiłem poziom paliwa bo wycieka z gaźnika.
Przy zaworze iglicowym jest taki cieniutki bolec który pracuje elastycznie.
I teraz moje pytanie. Poziom paliwa ustawia się na książkowe 29mm przy wciśniętym bolcu czy pływak ma się tylko o niego swobodnie opierać?
Tą druga wartość 32mm (swobodny zwis pływaka) ustawiłem tak, że opiera się o zawór iglicowy ponieważ języczek jest za krótki (ach ci prywaciarze :klnie: ) aby opierał się o obudowę gaźnika. Czy może tak być?

KingNothing - 2007-06-10, 10:05

martwica21, też tak miałem jak kupiłem pływak :P nawet pływaka nie potrafią zrobić porządnie. Ja przylutowałem tam drugą płytkę, żeby to wydłużyć.
martwica21 - 2007-06-12, 01:45

Nikt nie pomoże?
wamnok - 2007-06-12, 09:04

Najlepiej jakby ktoś wiedział jaki ma być poziom lustra paliwa w komorze i już, bo zabawa w wyginanie nie bardzo jest praktyczna i ciężko to tak ustawić. Dla 250 poziom to tak jak wyżej jest napisane 14mm od krawędzi pokrywy pływaka. Nie wiem jak w 150.