» SZUKAJ
» FAQ
» ALBUM
» UŻYTKOWNICY
» REJESTRACJA
» REGULAMIN




Poprzedni temat «» Następny temat
Wymieniamy skrzynkę bezpieczników w MZ na typ UNI
Autor Wiadomość
BoNes 
Zemsta JawaCZ'a


Motocykl: Jawa 350 TS
Wiek: 32
Dołączył: 10 Sty 2011
Posty: 24
Skąd: Białystok
Wysłany: 2011-01-21, 13:38   Wymieniamy skrzynkę bezpieczników w MZ na typ UNI

Witam.
Jako że wiele osób robiąc nowe instalacje elektryczne w swoich motocyklach itp. ma problemy ze znalezieniem części/elementów do ich zrobienia to postanowiłem im je udostępnić.
Jestem w stanie załatwić praktycznie wszystko z tej strony http://www.ac.com.pl/pl/produkty/5/autoczesci , co do cen jest tam podany cennik lecz niektóre ceny mogą się nie zgadzać gdyż nie biorę bezpośrednio z tej firmy gdyż nie prowadzę działalności gospodarczej.
Oczywiście mogę wysłać gdzie kto chce (nie wysyłam za pobraniem). Można odebrać osobiście w Białymstoku oraz możliwy jest "transport" do Bielska Podlaskiego bądź Brańska poprzez znajomych Jawerów/MZciarzy. Za załatwienie nie pobieram opłat "na piwo" oraz nie zarabiam na przesyłkach gdyż robię to przy okazji swoich zakupów i mam za to rabaty.
To co jest na stronie to nie jest wszystko co jest w ofercie sklepu więc proszę śmiało pisać co potrzebujecie.
Kontakt do mnie : mail - BoNes0@op.pl, gg - 6548364, skype - bones004 bądz PW
To chyba tyle. Pozdrawiam Bogusław.
Ostatnio zmieniony przez wojtek.mz 2016-05-26, 12:39, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
jaroquest 


Motocykl: ETZ 251 i 250/300
Pomógł: 2 razy
Wiek: 35
Dołączył: 25 Mar 2010
Posty: 505
Skąd: Zawiercie
Wysłany: 2011-04-29, 08:44   

Witam...

Chciałem polecic od kolegi Bones-a :piwo: puszke na bezpieczniki samochodowe płytkowe. Bezpieczniki te sa o wiele lepsze od naszych orginalnych topikowych :!: . Oraz sama puszka nie gubi pradu tak jak nasza :wink:

Puszka ta jest mała i sprytnie pasuje w miejsce po naszej starej :lol2:

Nalezy pamietac jako ze w naszej instalacji niekiedy wychodza po 2 kable od jednego bezpiecznika (przewod plusowy, swiatlo stop i migacz) o zastosowaniu konektorka z dodatkowym miejscem na wsuwke (widac na foto)

Ja u siebie zastosowałem 2 bezpieczniki po 15A, jeden 5A, jeden 3A.

Symbol puszki na tej stronie internetowej to: TWS-23AT a konektorow TKI-41XW typ I,





 
 
     
Marcin W. 


Motocykl: Mz ETZ150
Pomógł: 61 razy
Wiek: 44
Dołączył: 26 Cze 2006
Posty: 1038
Skąd: Katowice
Wysłany: 2016-05-21, 21:13   Wymieniamy skrzynkę bezpieczników w MZ na typ UNI

Witam
W instalacji elektrycznej motocykla MZ ETZ jest parę części które myślę warto wymienić przy okazji remontu lub po prostu zaistniała taka potrzeba.
Nasze motocykle mają chyba większości powyżej 30 lat dlatego warto pomyśleć o nowej instalacji elektrycznej mam tu na myśli wiązki elektryczne które po tym czasie albo mają uszkodzone izolacje, konekterki lub wykazują nadmierny opór elektryczny który jest tu nie wskazany.
Dzisiejszy artykuł chciałbym poświęcić jednak wymianie starej skrzynki bezpieczników zwanej przeze mnie "puszką pandory". :klnie:
Miałem kiedyś niemiłą przygodę kiedy miałem skręcać w lewo na skrzyżowaniu a za zakrętu na przeciw wyjechał mi samochód a mi "brakło prądu" :shock: w momencie kiedy byłem na przeciwległym pasie ruchu, zgasł mi motocykl a ja widziałem całą przeszłość przed oczami... :klnie: Samochód z przeciwka zahamował z piskiem opon a ja jakoś odpychając się nogami uciekłem mu z drogi kolizyjnej...
Otworzyłem skrzynkę bezpieczników i zobaczyłem że bezpiecznik 16A się stopił a nie przepalił przez co nie miał dobrego styku a mi zabrakło przez to w tej krytycznej chwili prądu...
Zapadła przez to decyzja iż należy wyminięć tą skrzynkę na nowszego typu która umożliwiać mi będzie montaż innego typu bezpiecznika pozbawionej powyższej wady... Wybór trafił na skrzynkę bezpieczników typu Uni firmy MTA - to znana włoska firma produkująca wiele komponentów używanych w motoryzacji mam na myśli złącza, gniazda i terminale ( konekterki) stosowane przez wiele znanych koncernów tj. Fiat, Opel, Volkswagen itp.
Zatem zakupiłem skrzynkę bezpieczników tej firmy na allegro. Mając do wyboru skrzynkę MTA GB4 lub GB6 wybrałem tą drugą z uwagi na to iż planuje podłączyć do Mz zapalniczkę elektryczną która swój bezpiecznik będzie mieć w tej skrzynce. Zostaje jeszcze jedno miejsce tu można podpiąć osobno moduł zapłonowy lub inny odbiornik elektryczny...
Najlepiej wybrać sprzedawce który ma zaraz oprócz samej puszki komplet bezpieczników typu Uni kupujemy zatem bezpieczniki 15A - 4szt, 7,5A 2szt. oraz 2A -2szt. ( ten bezpiecznik najtrudniej jest dostać w lokalnych sklepach). Ten sprzedawca na allegro.pl spełnia ten warunek i ma wszystko co nam jest potrzebne http://allegro.pl/listing...?us_id=12618656
Pod samą skrzynkę bezpieczników w zależności jaką Mz ETZ posiadamy musimy zrobić podkładkę z bakelitu lub pleksi która będzie izolować nam połączenia w samej puszce jak i umożliwi montaż w ramie posiadanego motocykla.
W moim wykonaniu podkładki różniły się one w MZ ETZ 150 jak i inna jest podkładka bakelitowa w MZ ETZ 250.
Podkładkę wykonałem robiąc jej obrys czyli cienkim mazakiem lub rysikiem odrysowałem jej kształt i zaznaczyłem gdzie mają być otwory.

Montaż skrzynki w MZ ETZ 250 poszczególne etapy: (tu akurat w pierwszej wersji jest skrzynka GB8 zamieniłem ją docelowo na GB6)



Obrys puszki bezpieczników (natrasowany kształt skrzynki bezpieczników)

Natrasowane miejsca na otwory montażowe używamy wiertła 5mm

Wywiercone cztery otwory fi=5mm montażowe puszki oraz otwory służące do zamontowania płytki w ramie motocykla w miejscu dotychczasowej oryginalnej puszki bezpieczników MZ ETZ 250

W miejscu montażu wkrętów nawiercone są otwory większym wiertłem fi=10-12mm aby główki schowały się w bakielicie.

Zamontowana już podkładka bakielitowa. Najlepiej użyć wkrętów stożkowych aby nie wystawały lub bardzo płaskim cienkim łebkiem jak tu.

Zamontowana puszka bezpieczników w Mz ETZ 250


Montaż puszki w MZ ETZ 150 -wykonana podobnie ale otwory służące do montażu w ramie są w innym miejscu. Sama podkładka jest dłuższa niż puszka bezpieczników tak aby można było ją przykręcić do śruby błotnika...

podstawka mocowanie puszki bezpiecznikowej MTA typ Uni


Zamontowana skrzynka bezpieczników MTA GB6 z wykorzystaniem śruby mocowania oryginalnego puszki oraz śruby z powiększoną podkładką błotnika.




Zalecane typy skrzynek bezpieczników MTA GB4 i GB6



Zakup tej skrzynki bezpieczników nie jest drogi 15-20zł a w zależności gdzie kupujemy może i nawet taniej lub tyle samo wyjdzie zakup tej niż współczesnej dedykowanej skrzynki dla Mz ETZ http://allegro.pl/listing...ce-aut-1-1-0510
po jej wyminie polepszymy na pewno swoje bezpieczeństwo jak i pewność że nasza Mz nie ulegnie awarii w najmniej spodziewanej chwili a my sami nie będziemy narażeni na niepotrzebny stres związany z zaistniałą sytuacją... :piwo:
_________________
Motto braci Koala-"Jesteśmy po to aby pomagać..."
"A przyczyną wszystkich naszych problemów jest zwykła mała niepozorna usterka..."
Szukasz wirnika do MZ ETZ 150/250/251 lub twój wirnik wymaga regeneracji sprawdź moje aukcje (oraz dział ogłoszeń forum)
http://moto.allegro.pl/sh...hp?uid=10843433
Ostatnio zmieniony przez Marcin W. 2016-05-21, 23:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
Adax 
DODAJ GAZU NA WIRAZU


Motocykl: etz 250 1988r.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 09 Maj 2010
Posty: 1246
Skąd: Międzychód
Wysłany: 2016-05-21, 22:59   

Dobra robota, ale gdybyś stosował porządne ceramiczne bezpieczniki, to nic takiego by się nie stało! :dziadek:
_________________
Najlepsza na świecie jest jazda na ETZ-cie!
=================================================
MZ ES 250/1-1966r / MZ ES 125 / MZ ETZ 250-1988r(obecnie w wersji 300, boost port, 5 canal by INTR) MZ ETZ 250 Gespann "ZŁOMEK" -1986r / MuZ Skorpion TRAVELLER - 1996r / MZ 1000S - 2004r
 
     
Marcin W. 


Motocykl: Mz ETZ150
Pomógł: 61 razy
Wiek: 44
Dołączył: 26 Cze 2006
Posty: 1038
Skąd: Katowice
Wysłany: 2016-05-21, 23:11   

Stosowałem ale je dość trudno było kupić w okolicznych sklepach ( bezpiecznik typu Uni 15A i 7,5A dostaniemy w każdym sklepie i stacji benzynowej poza bezpiecznikiem 2A jeśli nam się akurat w trasie przepali) i myślałem też aby podpiąć tu zapalniczkę i osobno moduł zapłonowy bo chyba oryginalnie podpięty jest do bezpiecznika razem z kierunkowskazami 7,5A obecnie mam nawet i światłą awaryjne :lol: a to już 8A. ( wiem można dać większy bezpiecznik)Chyba lepiej aby moduł zapłonowy był osobno jak się spali bezpiecznik to wiemy że to on a nie jeszcze z dziesięć innych odbiorników ( lub miejsc gdzie zwarcie wystąpiło) bo akurat "wiszą" na jednym bezpieczniku a przez to jest mniej szukania co robi zwarcie. Taka moja koncepcja. :piwo:
_________________
Motto braci Koala-"Jesteśmy po to aby pomagać..."
"A przyczyną wszystkich naszych problemów jest zwykła mała niepozorna usterka..."
Szukasz wirnika do MZ ETZ 150/250/251 lub twój wirnik wymaga regeneracji sprawdź moje aukcje (oraz dział ogłoszeń forum)
http://moto.allegro.pl/sh...hp?uid=10843433
 
 
     
Seba_830 


Motocykl: MZ ETZ 250
Pomógł: 59 razy
Wiek: 25
Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 1604
Skąd: Stanisławów
Wysłany: 2016-05-21, 23:25   

Warto dodać, że montując taką skrzynkę, trzeba wprowadzić zmiany w instalacji dochodzącej do skrzynki, bo jak pewnie każdy kto kiedyś tam zaglądał wie, że oryginalnie od bezpiecznika plusowego 16A wychodzą trzy kable, a od tego 8A dwa. Jest na to jeszcze jeden sposób, trzeba zaopatrzyć się w konektory, które mają budowę takiego jakby rozgałeźnika i wtedy wpinając się w skrzynkę mamy automatycznie dodatkowe miejsca na wpięcie kabli wychodzących z tego samego pinu , kiedyś chyba siaj wklejał link do tego typu konektorów.
 
 
     
Martini55 


Motocykl: MZ ETZ 150 x 3
Wiek: 40
Dołączył: 09 Maj 2014
Posty: 283
Skąd: FZA
Wysłany: 2016-05-22, 06:26   

To i ja się pochwalę taką puszką, choć na zdjęciach jeszcze nie do końca jest obrobiona. Ogólnie ma wymiar wręcz identyko, co oryginalna puszka. Poucinałem zbędne mocowania. Przykleiłem ją do kawałka plexi za pomocą kleju epoksydowego, a na koniec pomalowałem czarnym lakierem do paznokci.





Seba_830 - chodzi o takie konektory:
 
     
jaroquest 


Motocykl: ETZ 251 i 250/300
Pomógł: 2 razy
Wiek: 35
Dołączył: 25 Mar 2010
Posty: 505
Skąd: Zawiercie
Wysłany: 2016-05-26, 11:04   

Ja już pisałem o przerobieniu puszki i to w 2011.

http://forum.mz-klub.pl/v...ghlight=#220997
 
 
     
Marcin W. 


Motocykl: Mz ETZ150
Pomógł: 61 razy
Wiek: 44
Dołączył: 26 Cze 2006
Posty: 1038
Skąd: Katowice
Wysłany: 2016-05-26, 12:09   

jaroquest, Nie widziałem tego postu bo jest w złym dziale tj. usługi a nawet jest "schowane" innym temacie. Nikt kto będzie chciał coś zrobić z swoją starą puszką raczej nie będzie szukał tego w tym dziale... :piwo:
_________________
Motto braci Koala-"Jesteśmy po to aby pomagać..."
"A przyczyną wszystkich naszych problemów jest zwykła mała niepozorna usterka..."
Szukasz wirnika do MZ ETZ 150/250/251 lub twój wirnik wymaga regeneracji sprawdź moje aukcje (oraz dział ogłoszeń forum)
http://moto.allegro.pl/sh...hp?uid=10843433
Ostatnio zmieniony przez Marcin W. 2016-05-26, 14:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
MarcinOS.W 
łogień na tłok!


Motocykl: MZ ETZ 251e
Pomógł: 1 raz
Wiek: 32
Dołączył: 01 Cze 2013
Posty: 132
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 2016-07-05, 20:42   

Witam, ja również zakupiłem do swojej mz nową skrzynkę bezpieczników właśnie taką:

tylko chcę zmienić miejsce jej usytułowania ponieważ pod boczkiem chciałbym zrobić miejsce na małą buteleczkę z olejem i być może również jakąś małą kasetke na dokumenty. Niestety nie wiem gdzie umiejscowić nową puszkę, myślę że pod siedzeniem przy tylnej lampie będzie optymalnie, jedynie będzie trzeba trochę dalej ciągnąć przewody. Niestety jest też problem z cewką butelkową, tą co mam jest zelmotowska nieorginalna i sie nie mieści pod siedzeniem, do tej pory była mocno upchana i nie wyglądało to fachowo, coś z tym też muszę zrobić ale nie wiem jeszcze co, proszę o jakieś uwagi i podpowiedzi co do mojego pomysłu:)
_________________
"A ja co wolę, już chyba wiecie. Ja wolę jazdę na ETeeZeciee..."

Więcej na temat mojej ETeZety => TUTAJ
 
     
Marcin W. 


Motocykl: Mz ETZ150
Pomógł: 61 razy
Wiek: 44
Dołączył: 26 Cze 2006
Posty: 1038
Skąd: Katowice
Wysłany: 2016-07-06, 14:30   

MarcinOS.W, masz rozwiązanie. :lol:
_________________
Motto braci Koala-"Jesteśmy po to aby pomagać..."
"A przyczyną wszystkich naszych problemów jest zwykła mała niepozorna usterka..."
Szukasz wirnika do MZ ETZ 150/250/251 lub twój wirnik wymaga regeneracji sprawdź moje aukcje (oraz dział ogłoszeń forum)
http://moto.allegro.pl/sh...hp?uid=10843433
 
 
     
MarcinOS.W 
łogień na tłok!


Motocykl: MZ ETZ 251e
Pomógł: 1 raz
Wiek: 32
Dołączył: 01 Cze 2013
Posty: 132
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 2016-07-06, 15:43   

Dzięki, ale w tym miejscu chciałem wcisnąć butelke na olej, narazie sprzątam kable i dzisiaj może będe przesuwał aku maksymalnie do przodu i czujnik stop nieco wgłąb schowka, pzdr;)
_________________
"A ja co wolę, już chyba wiecie. Ja wolę jazdę na ETeeZeciee..."

Więcej na temat mojej ETeZety => TUTAJ
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Copyright © 2004-2015 MZ KLUB POLSKA
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 16