» SZUKAJ
» FAQ
» ALBUM
» UŻYTKOWNICY
» REJESTRACJA
» REGULAMIN

Poprzedni temat «» Następny temat
Kocioł zasypowy - szukam opinii
Autor Wiadomość
sIaj 

Motocykl: ES 250/2
Wysłany: 2017-11-21, 17:43   

Najgorsze to że co nagle to po diable.

Znajomy ma kocioł z castoramy (oczywiście na ekoproszek) i działa mu to nawet całkiem dobrze, osobiście jednak wiem że trzeba naprawdę przebadać dobrze rynek.

SofCHJanek@wp.pl / gg: 9740097 Gość zapraszam odwiedź mój kanał http://www.youtube.com/user/sofchjanek

kosior30 
Klubowicz
Łysy JWP

Motocykl: MZ ETZ 250e '87
Wysłany: 2017-11-21, 17:57   

Niestety, mam taką sytuację, że musi to być szybko, najlepiej w ciągu tygodnia-dwóch.

Dodek 
...

Motocykl: Mz cbr
Wysłany: 2017-11-21, 18:22   

sIaj, masz Mpm ds ? Sorry że sie wrące w temat bo tez planuje w niedalekiej przyszłości - jak sie on sprawuje - jaka moc i czym palicie ?
Ja u siebie widzę ze po dociepleniu domu i wstawieniu dobrych okien mój stary piec 21kw , wystarczyła by w pełni 14 aby pracowała na pełnych obrotach.
kosior30, na twoim miejscu nie brałbym pod uwagę marketówek, ale uznane polskie marki - dla mnie zębiec jest klasą samą dla siebie przy paleniu weglem.
2 sprawa - weź pod uwagę czy w mazowieckim nie wprowadzili wam uchwały antysmogowej - tak jak np ma małopolska - całe województwo do 2022r musi wymienić piece na takie z 5klasą emisji spalin...

sIaj 

Wysłany: 2017-11-21, 19:28   

Dodek napisał/a:
sIaj, masz Mpm ds ? Sorry że sie wrące w temat bo tez planuje w niedalekiej przyszłości - jak sie on sprawuje - jaka moc i czym palicie ?
Tak, mam. Moc 17kW, sporo za dużo. Z dzisiejszej perspektywy 10kW to maks. A sprawuje się całkiem dobrze, ja palę mieszaniną węgla i drewna ale z przewagą jedna węgla. Moc musisz naprawdę dobrze dobrać jeżeli bierzesz zasypowy, nie ma sensu przewymiarować kotła i nie słuchaj hydraulików w tej kwestii, ja tak zrobiłem...
Kocioł już od tego czasu trochę usprawnili, przynajmniej jego podstawowe bolączki usunęli.
Dodek napisał/a:
tak jak np ma małopolska - całe województwo do 2022r musi wymienić piece na takie z 5klasą emisji spalin...
Do 2022 muszą być usunięte kotły poza klasowe a do '26 te z 3 i 4 klasą. Mój ma 4 klasę.

SofCHJanek@wp.pl / gg: 9740097 Gość zapraszam odwiedź mój kanał http://www.youtube.com/user/sofchjanek

romanETZ 

Motocykl: MZ ETZ150
Wysłany: 2017-11-21, 19:32   

Dodek napisał/a:
2 sprawa - weź pod uwagę czy w mazowieckim nie wprowadzili wam uchwały antysmogowej - tak jak np ma małopolska - całe województwo do 2022r musi wymienić piece na takie z 5klasą emisji spalin...
. Warto sprawdzić. Zakazy palenia węglem zaczęły się od Krakowa , a co będzie dalej . . . Ja mieszkam w granicach administracyjnych miasta Krakowa - musiałem zlikwidować kotłownie (stary piec bez podajnika) teraz Junkers gazowy i nowe grzejniki - tyle że do końca 2016r. było max. dofinansowanie, teraz jest do 80% wartości modernizacji instalacji C.O.

slawek76 

Motocykl: MZ ES 250/1 z 1963r.
Wysłany: 2017-11-21, 20:08   

Najważniejsze to nie przewymiarować kotła. Lepiej mniejszy niż za duży. Lepiej jechać małym kotłem na wyższym parametrze + regulacje, o których pisze sIaj niż jechać przewymiarowanym kotłem na niskim parametrze (powrocie) wówczas siarka go zeżre dwa razy szybciej niż w pierwszej opcji. Nie wspominając już o kominie i problemach z wykwitami na ścianie kominowej w przypadku gdy nie masz wkładu.
Kiedyś była taka zależność: większy kocioł – większy zład. Większy zład – dłużej się nagrzewa ale też dłużej trzyma ciepło. Teraz w czasach pompek, żmijek i dmuchaw nie ma to znaczenia.
Jeżeli komin masz w środku chaty, a nie na ścianie szczytowej to i tak nim (kominem) dodatkowo grzejesz „niejako” bez zbędnej straty.

Najwięcej prądu w kotle pobiera dmuchaw, a im większa retorta tym większa dmuchawa. Palenie miałem jest wg mnie nieopłacalne, ponieważ 100% bardziej zużywa się żmijka, a dodatkowo musisz dmuchawę ustawić na wyższe obroty (więcej prądu ok. 30 zł/m-c). Ja mam żmijkę i retortę żeliwną żeby dała radę przepchnąć miał. Ale paliłem nim tylko miesiąc, później mieszanką pół na pół z ekogroszkiem przez jeden sezon. Od 5 lat palę tylko ekogroszkiem ponieważ miał niby tańszy ale kalorycznie gorszy (więcej popiołu, zbryla się, zapycha itd., przy ekogroszku wywalam popiół raz na tydzień).

Dlatego polecam kocioł na ekogroszek ponieważ nie ma tu większego znaczenia wilgotność paliwa jak w przypadku pelet.
Towaru idzie gabarytowo mniej i nie trzeba tyle tego przewalać. Mniej noszenia, mniej miejsca, mniej roboty. Wartość opałowa min 2800kJ poniżej tej wartości to szajs.

kosior30 
Klubowicz
Łysy JWP

Wysłany: 2017-11-23, 00:05   

Dodek napisał/a:
dla mnie zębiec jest klasą samą dla siebie przy paleniu weglem

Zębiec o ile produkuje pancerne piece zasypowe, to nie ma dobrych pieców z podajnikiem - przynajmniej w teorii lepiej wypada chociażby Ogniwo. W ogóle prawie wszystkie te podajnikowe mają poziomy przepływ spalin. Teść, który studiował fizykę jądrową i miał wykładane przedmioty związane z termiką podpowiedział, że zdecydowanie najlepiej, jeśli kanały są pionowe z zawrotką. Wtedy następuje samoistne dopalanie spalin. Dzięki temu ma większą sprawność. Coraz bardziej się skłaniam właśnie ku Ogniwu - wszędzie ma dobre opinie co do konstrukcji oraz funkcjonalności. Tylko ta cena...Wcześniej źle spojrzałem i nie kosztuje wcale ok. 7tys. tylko ok. 8tys. :|

Aha, sprawdzałem, że w mazowieckim wymiana bezklasowych pieców dopiero w 22gim, a potem IIIkl. będzie jeszcze dopuszczalna. Co potem wymyślą eko-terroryści nie wiadomo...

Dodek 
...

Motocykl: Mz cbr
Wysłany: 2017-11-23, 17:48   

sIaj, mam jeszcze 1 pytanie odnośnie mpm'a - jak długo pali sie wsad załóżmy tylko z drewna ? i 2 taki wsad pomieszane drewno z weglem?
kosior30, patrzyłeś na tę stronke http://ranking.czysteogrz...tly-podajnikowe
- są tak fajnie opisane piece ich parametry np można porównać pow. grzewczą i inne parametry
- jest też ranking zwykłych zasypowych. Akurat wszystko to co piszą nt mojego Zebca SWK to prawda.

Reich 
Jawer's back

Motocykl: ETZ 250
Wysłany: 2017-11-23, 19:31   

kosior30, w ogniwie mam właśnie pionowy przepływ spalin.
Co do ceny, to ja płaciłem chyba 6800zł za Ogniwo Eko Plus 16.

Strachliwi zostali w domu, słabi zginęli po drodze, przetrwali eMZeciarze.

Gdzie kończy się asfalt, zaczyna się przygoda.

kosior30 
Klubowicz
Łysy JWP

Wysłany: 2017-11-23, 23:25   

Dodek napisał/a:
kosior30, patrzyłeś na tę stronke http://ranking.czysteogrz...tly-podajnikowe

Tak, m.in. na tej stronie się opierałem skłaniając się w kierunku Ogniwa.
Reich napisał/a:
Co do ceny, to ja płaciłem chyba 6800zł za Ogniwo Eko Plus 16.

Gdzie tak tanio kupiłeś?

Reich 
Jawer's back

Wysłany: 2017-11-24, 22:03   

We Wieluniu, jakieś 3-4 miesiące temu. Ale coś mi się kojarzy, że miały być podwyżki cen. Jutro postaram się porozmawiać z kuzynem przez którego go kupowałem i dam ci znać.

kosior30 
Klubowicz
Łysy JWP

Wysłany: 2017-11-26, 12:50   

Ok, dzięki :piwo: To czekam, bo sprawa nabrała tempa.

Reich 
Jawer's back

Wysłany: 2017-11-26, 20:32   

kosior30, nic z tego, była podwyżka cen we wszystkich hurtowniach. Tutaj masz jeszcze tani:
https://www.olx.pl/oferta...html#68bb461aa9

sIaj 

Wysłany: 2017-12-01, 19:53   

Dodek napisał/a:
sIaj, mam jeszcze 1 pytanie odnośnie mpm'a - jak długo pali sie wsad załóżmy tylko z drewna ? i 2 taki wsad pomieszane drewno z weglem?

Samo drewno to krótko, musiałbyś mieć ładnie pocięte i dobrze poukładać.
Ja jak na dzisiaj palę mieszaniną 80% węgla i 20% drewna zasyp ok. 6-8 kg wystarcza na noc tj. od ok. 21 do ok. 5 rano.
Na noc ustawiam na zaworze 4d mniejszą moc, zawsze to kocioł ma dłuższe przerwy.

kosior30 
Klubowicz
Łysy JWP

Wysłany: 2017-12-03, 18:39   

No i kupiłem używany piec Ogniwo Eko+ 16kW. Podobny był używany tylko 2 pełne sezony. Gość nie czyścił go, więc miałem okazję wglądu do popiołu, który jest suchy, nielepiący, więc nie było palone śmieciami albo olejem ;) Zasobnik bez rdzy, podajnik w dobrym stanie. Jutro przyjeżdża hydraulik, jak piec sprawdzi się w praktyce zobaczymy.

jawer7 

Motocykl: mz
Wysłany: 2018-03-12, 10:40   

jeszcze chwile i takie kotły będzie można kupić tylko używane - walka ze smogiem

[ Komentarz dodany przez: wojtek.mz: 2018-03-12, 13:54 ]
Wielka litera oraz kropki nie gryzą!!!

kosior30 
Klubowicz
Łysy JWP

Wysłany: 2018-06-09, 23:48   

Pierwszy sezon palenia za mną i pierwsze spostrzeżenia już poczynione. Oczywiście całą zimę się "uczyłem" nowych rzeczy, nowych ustawień, sposobów obchodzenia się z paliwem itp.

Tutaj jest strona ze statystykami używania mojego kotła ---> https://esterownik.pl/statystyki/587

I podgląd parametrów, są tam i wykresy temperatur powietrza, pieca, wody itd. ---> https://esterownik.pl/device/587

Aby uśrednione dane były miarodajne trzeba ustawić okres pomiędzy 5.12.2017 a 6.04.2018 - wtedy używałem kotła, potem już przeszedłem na elektryczne grzanie wody użytkowej.

Jak widać wychodzi, że średnie dobowe zużycie węgla to 19,1kg, ale zauważyłem, że statystyki zawyżają spalanie o jakieś 15-20%. Poza tym na wykresie widocznych jest parę "górek". Wynikają one z kilku powodów:

1) na początku szukałem właściwych ustawień dla mojego domu, więc i spalanie było mocno nieekonomiczne
2) po drodze eksperymentowałem z mieszankami węgla i trocin, niestety zużycie paliwa wzrosło (węgla do mieszanki zużyłem tylko o jakieś 10% mniej, niż jakbym palił samym węglem), za to pojawiły się problemy z podwieszaniem się paliwa w zasobniku. Jeśli nie macie napowietrzacza w zasobniku, to nie polecam żadnych mieszanek, gdyż trociny chłoną wilgoć z gazów wydzielanych w podajniku i kleją cały towar. W efekcie paliwo nie spada do ślimaka i piec wygasa. Trzeba wtedy pilnować i co parę godzin mieszać paliwo w zasobniku - kłopotliwe i nie zawsze skuteczne. Zdarzyło się, że przez noc i tak wygasał piec - więcej zabawy niż to warte, więc ostatecznie sobie odpuściłem.
3) zostało mi trochę starego węgla z pieca zasypowego, jakieś 150kg w orzechu ok. 15-20cm średnicy. Ponieważ nie miałem komu tego nawet oddać postanowiłem którymś zimowym wieczorem połupać to młotkiem i zrobić z niego groszek. Efekt? Piec zamulił się jak cholera, ściany pokryły się czarną mazią, w garażu miałem siwo od dymu, dmuchawa nie dawała rady rozpalić tego dziadostwa, aby uzyskać jakąś efektywność cieplną, spalanie wzrosło do ponad 30kg/dobę (z czego i tak większość spadła skoksowana do popielnika), a czyszczenie pieca po tym cudownym paliwie zajęło mi kilka godzin. Pierwszy i ostatni raz zrobiłem taki numer ;)

Generalnie tak jak pisałem wcześniej, dom ma ok. 100m. powierzchni użytkowej, nieocieplony, stare okna, posadzki bez szału jeśli chodzi o izolację termiczną itd. Przy temperatura nie spadających poniżej -5 w nocy i oscylujących koło 0 w dzień piec chodził na absolutnym minimum wydajności i spalanie wychodziło ok. 14kg/dobę. Przy czym zaznaczyć muszę, że ten piec jest o tyle dobry, że spala bezdymowo i bezsadzowo nawet przy tych 25% mocy nominalnej! Lufta czyściłem raz na 2 zasypy (250kg paliwa) i wyciągałem wtedy 2 popielniki suchutkiego pyłu po spalaniu. Gdy zdarzyły się 2 tygodniowe mrozy po -15 do -20 stopni piec "rozchulał się" do 50% mocy nominalnej. Wtedy zużycie wzrosło do ok. 20-25kg ekogroszku na dobę. Jeśli chodzi o temperaturę w domu, to ja nie lubię, gdy jest za ciepło i na poddaszu utrzymywaliśmy ok. 20-21st. i przy tym praktycznie przez większość czasu mieliśmy odkręcone tylko 2 grzejniki, natomiast u rodziców na dole cały czas było ok. 22-23 st. i nawet w największe mrozy piec bez pierdnięcia dawał radę. Podejrzewam, że dałby radę, nawet i ze 150metrowym domem, a jeśli byłby pasywny, to pewnie i 200metrów by bez problemu ogrzał.

Wykonanie pieca super, parę szczegółów tylko bym poprawił, ale ogólnie technicznie i projektowo 5+. Super jest aplikacja mobilna i statystyki w sieci - można sobie kontrolować i zmieniać parametry z każdego miejsca na kuli ziemskiej, byle był internet ;) Brakuje tylko zdalnego rozpalania :mrgreen:

Piec do najtańszych nie należy, ale zdecydowanie warto! Porównując do pieców, którzy mają znajomi, to Ogniwo jest Mercedesem wśród kotłów. Przy dobrej jakości węglu jest praktycznie bezobsługowy. Jedyne czynności to zasypanie węglem (co 5-10dni, średnio co 8dni, w zależności od temp. zewnętrznej) i raz na 2 tygodnie wybranie popioły i wyczyszczenie kanałów, które trwa pół godziny i można to robić bez wygaszania kotła.

A jeśli chodzi o spalanie, to z komina nie widać w ogóle dymu. Co więcej, gdy robiłem coś na dachu i nachyliłem się nad kominem, to było czuć jedynie delikatny swąd palonego węgla, ale żebym miał się od tego udusić, to bym nie powiedział, nawet jakbym trzymał łeb nad tym kominem kilka minut. Wcześniej gdy ojciec palił w Zębcu zasypowym, to mieliśmy ciągłe konklawe i ojciec bez przerwy wybierał papieża ;) A teraz w zimę nawet przy wiatrach od strony komina możemy bez problemu zrobić sobie wietrzenie chałupy przez okna dachowe.

to-mecz-q 

Motocykl: MZ ETZ 251 1989r
Wysłany: 2018-06-10, 14:35   

czyli mam rozumieć że na Twoje 100 m2 wystarczyło by 10 12 kW?

Samemu jedzie się szybciej, ale we dwoje dociera dalej :)

sIaj 

Wysłany: 2018-06-10, 14:39   

Większość kotłów w automacie tak pracuje, kwestia tylko jakości paliwa.
A jeżeli kogoś interesuje to polecam odwiedzić stronę czyste-ogrzewania i poczytać aktualności, jest ciekawie...

kosior30 
Klubowicz
Łysy JWP

Wysłany: 2018-06-10, 15:04   

to-mecz-q napisał/a:
czyli mam rozumieć że na Twoje 100 m2 wystarczyło by 10 12 kW?

Wg wykresu przy największych mrozach kocioł "produkował" 8kW, czyli wersja Ogniwo 10kW spokojnie by dał radę. Jedyna wada 10tki, to brak rusztu awaryjnego, ale podejrzewam, że w tym swoim i tak z niego nie skorzystam, bo raz, że szkoda pieca na palenie zasypowe, a dwa - człowiek szybko się przyzwyczaja do dobrego i zwyczajnie już nie chciałoby mi się latać i podkładać węgla ;)

Odpowiedz do tematu