» SZUKAJ
» FAQ
» ALBUM
» UŻYTKOWNICY
» REJESTRACJA
» REGULAMIN




Poprzedni temat «» Następny temat
Wyciek oleju z popychacza sprzęgła
Autor Wiadomość
krychu163


Motocykl: ETZ 125
Wiek: 38
Dołączył: 27 Cze 2019
Posty: 9
Skąd: Kościerzyna
Wysłany: 2019-07-02, 13:17   Wyciek oleju z popychacza sprzęgła

Witam wszystkich mz-klubowiczów.
Ostatnio mojej ETZ 125 przytrafiła się dziwna dolegliwość.
Z wnętrza wałka zdawczego, na którym jest zębatka, i w którym jest umieszczony popychacz sprzęgła przecieka olej z silnika. Olej leci dokładnie z otworu, w który wchodzi popychacz. Przeciek nie jest duży, ale strasznie denerwujący bo wylatujący olej brudzi wszystko po stronie prawego karteru.
Czy w tym miejscu jest jakieś fabryczne uszczelnienie? Czy to może być wina wyrobionego pręta popychacza?
Dodam jeszcze, że po odkręceniu pokrywy karteru, znalazłem pękniętą tulejkę o śr. wewn. około 7 mm. Czy może to mieć związek z usterką?
 
     
romanETZ 


Motocykl: ETZ150e,250, TS250/1
Pomógł: 10 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Cze 2016
Posty: 409
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-07-03, 07:42   

Ta tulejka to pewnie z łańcucha - nic wspólnego. Sprawdź czy drożny odpowietrznik w gumowym korku (wlew oleju do silnika), sprawdź poziom oleju w silniku, popychacz gdyby miał duży luz to też będzie ciekło.
_________________
Marzenia się spełniają, dzięki Forum - MZety jeżdżą i "wyglądają" (coraz lepiej).
 
     
krychu163


Motocykl: ETZ 125
Wiek: 38
Dołączył: 27 Cze 2019
Posty: 9
Skąd: Kościerzyna
Wysłany: 2019-07-03, 08:32   

Dzięki za podpowiedzi.
Odpowietrznik jest drożny, poziom oleju też OK- trochę poniżej przelewu.
Popychacz trochę tańczy w tulei, podejrzewam że mógł się już wyeksploatować. Znasz dokładny wymiar- średnicę jaką powinien mieć ten popychacz?
Wygląda to tak jak na fotce. Wewnątrz nakrętki pod bolcem widać zbierający się olej. Widziałem u niektórych jakiś uszczelniacz wewnątrz nakrętki od zębatki, ale nie pamiętam czy to było jakieś partyzanckie rozwiązanie, czy może fabryczna uszczelka...
 
     
romanETZ 


Motocykl: ETZ150e,250, TS250/1
Pomógł: 10 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Cze 2016
Posty: 409
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-07-03, 14:52   

Wysuń popychacz, pracuje on w tulei na kilku cm , więc ocenisz jego powierzchnię (raczej rozkalibrowany będzie otwór w tulei. Widziałem tam filc (nie fabrycznie), mały wyciek nie przeszkadza- masz wtedy stałe smarowanie łańcucha :smile:
_________________
Marzenia się spełniają, dzięki Forum - MZety jeżdżą i "wyglądają" (coraz lepiej).
 
     
krychu163


Motocykl: ETZ 125
Wiek: 38
Dołączył: 27 Cze 2019
Posty: 9
Skąd: Kościerzyna
Wysłany: 2019-07-03, 16:24   

Smarowanie łańcucha- OK, może to i lekka zaleta. Ale olej nie powinien się tam dostawać.
Po każdej jeździe trzeba wycierać osłony łańcucha, stopkę centralną. Brudzi się nawet koło, bo bryzga olejem z osłony.
Wałek ma średnicę 4,4 mm, a tuleja ma 5,0 mm. Wg mnie luz jest trochę za duży. Wałek jest na całej długości taki sam, nie jest wytarty, nie ma śladów uszkodzeń.
Gdzieś znalazłem w necie info, że oryginał miał 4,7 mm. Może to jest przyczyna, może wałek jest nie taki jak powinien być...
 
     
romanETZ 


Motocykl: ETZ150e,250, TS250/1
Pomógł: 10 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Cze 2016
Posty: 409
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-07-03, 17:23   

Może tak być. Napisz na PW do ETZ_PRORIDER - jest z Kościerzyny, może będzie miał oryginał, a na pewno coś podpowie.
_________________
Marzenia się spełniają, dzięki Forum - MZety jeżdżą i "wyglądają" (coraz lepiej).
 
     
krychu163


Motocykl: ETZ 125
Wiek: 38
Dołączył: 27 Cze 2019
Posty: 9
Skąd: Kościerzyna
Wysłany: 2019-07-03, 20:01   

Super, dzięki za pomoc :smile:
Dam znać jak uda mi się rozwiązać ten problem.
 
     
krychu163


Motocykl: ETZ 125
Wiek: 38
Dołączył: 27 Cze 2019
Posty: 9
Skąd: Kościerzyna
Wysłany: 2019-07-10, 13:16   

Na Gmoto-pl sprzedają wałek popychacza o średnicy 4,9 mm (podają, że ma 4 mm), ale w rzeczywistości jest grubszy. Pasuje idealnie w tuleję, ma delikatny luz i nie powoduje wycieku.
Wydaje mi się, że problem zniknął.
Więc gdyby ktoś spotkał się z podobnym zdarzeniem to polecam (trzeba go tylko trochę dociąć, bo jest około 5 mm za długi).
 
     
romanETZ 


Motocykl: ETZ150e,250, TS250/1
Pomógł: 10 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Cze 2016
Posty: 409
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-07-10, 18:26   

krychu163, Dobrze że napisałeś o rozwiązaniu problemu. :piwo: Wiele tematów niestety jest nie zakończonych przez autorów :sad: - nie wiadomo czy porady Forumowiczów były pomocne, jaka była przyczyna usterki, czy usterka została usunięta, czy problem został rozwiązany, a może ktoś się poddał - o tym też warto napisać !

Forumowicze - zakańczajcie założone przez siebie tematy związane z usterkami motocykli.

krychu163, Sprawdź czy masz odpowiednią kulkę w dźwigni sworznia naciskowego popychacz (czasem wypada przy demontażu dekla). Nie ma to wpływu na wyciek, ale ma na prawidłową pracę sprzęgła.
Sprawdź też łańcuch napędowy (pęknięta rolka o której pisałeś w I poście), jeżeli brak 3 rolek obok siebie - łańcuch do wymiany.
_________________
Marzenia się spełniają, dzięki Forum - MZety jeżdżą i "wyglądają" (coraz lepiej).
 
     
krychu163


Motocykl: ETZ 125
Wiek: 38
Dołączył: 27 Cze 2019
Posty: 9
Skąd: Kościerzyna
Wysłany: 2019-07-10, 20:34   

Też jestem za tym, żeby pisać czy udało się rozwiązać konkretny problem. Póki co jest ok.
Kulka jest w porządku, trzyma się w swoim miejscu :grin: Sprawdziłem łańcuch i faktycznie brakuje w nim jednej rolki.
romanETZ miałeś rację- te pozostałości w deklu to właśnie w wyniku rozsypania się tej tulejki. Na szczęście brakuje tylko jednej.
romanETZ :piwo:
 
     
Seba_830 


Motocykl: MZ ETZ 250
Pomógł: 59 razy
Wiek: 25
Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 1604
Skąd: Stanisławów
Wysłany: 2019-07-10, 21:09   

krychu163, na Twoim miejscu wymienił bym już napęd. Urwanie łańcucha grozi zblokowaniem koła oraz uszkodzeniami w motocyklu.
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Copyright © 2004-2015 MZ KLUB POLSKA
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13