» SZUKAJ
» FAQ
» ALBUM
» UŻYTKOWNICY
» REJESTRACJA
» REGULAMIN

Ogłoszenie 

Zakończenie sezonu 2019

Poprzedni temat «» Następny temat
Cześć!
Autor Wiadomość
suawek 

Motocykl: mz etz 251
Wysłany: 2019-09-07, 23:40   Cześć!

Hej!

Jestem Sławek.

Zarejestrowałem się na tutejszym forum, ponieważ pod koniec sierpnia nabyłem okazyjnie wymagający remontu egzemplarz MZ ETZ 251, który będzie moim takim zimowym projektem.

Będę miał dużo do zrobienia, dlatego uznałem za stosowne zarejestrować się tutaj, bo na pewno zdarzy się niejedna okazja, gdy będę potrzebował pomocy od kogoś bardziej doświadczonego.

To może teraz coś o mnie:
Na co dzień mieszkam w Krakowie, pracuję w branży informatycznej.
Do i z pracy dojeżdżam swoim "głównym" motocyklem tj. Hondą CBF600N.

Daleko nie mam, bo to przejazd z obrzeży miasta do centrum, ale wciąż to szybsze i zwykle przyjemniejsze niż podróż komunikacją miejską lub stanie samochodem w korku . To jest mój pierwszy sezon, zrobiłem jak na razie 9000km od marca.

Myślę, że przejście z czterocylindrowego czterosuwowego motocykla na wtrysku na jednocylindrowy dwusuwowy gaźnikowiec może być samo w sobie dość ciekawe. A ciekawsze pewnie stanie się dzięki temu, że MZ będzie mieć bardzo gruntowny remont/renowację i będę mieć okazję nabyć trochę nowych umiejętności.

Jestem trochę pedantyczną w niektórych kwestiach osobą, więc już mam karton pełen części, które na pewno będę wymieniać. A wiadomo że jeszcze sporo wyjdzie w 'praniu'.

No dobra, trochę tu napisałem na co Wy możecie mi się przydać. W drugą stronę też to działa. Myślę, że na początek mógłbym wrzucać jakieś zdjęcia dokumentujące postęp prac, jak już zakasam rękawy i przejdę do dłubania.

funny 

Motocykl: MZ ETZ 250
Wysłany: 2019-09-07, 23:48   

Witaj :mrgreen:

ETZ_PRORIDER 
mod_team
MZ ETZ 250 GKS TEAM

Wysłany: 2019-09-08, 09:06   

Cześć! Załóż temat w pamiętnikach i tam wszystko dokładnie opisu, pytaj, szukaj odpowiedzi. Pomożemy :)
Zlutowany na kwadracie zaczynam se rozkminiać kto w MZ-tach był od zawsze, kto pod temat się podszywa MZ - recydywa znów się odzywa, znów to zrobiłem, nie potrafisz mnie zatrzymać! Historia z marką MZ luknij ;) -> http://forum.mz-klub.pl/v...p=367810#367810 Obecnie w garażu: MZ ETZ 250 89r. w eksploatacji | MZ ETZ 125 w eksploatacji |

GRU ETZ 125 

Motocykl: Ciągle za mało
Wysłany: 2019-09-08, 21:00   

Witam.

Pamiętniki zawsze chętnie czytamy.

Pozdrawiam.

borgi 
Borgi

Motocykl: ES 250/0 '59
Wysłany: 2019-09-09, 09:29   

Ale ekstra! Ziomal na MZcie :-)
Witaj! :piwo:

suawek 

Wysłany: 2019-09-09, 16:14   

Dzięki za liczne powitanie!

Postaram się w miarę skrupulatnie prowadzić pamiętnik.

Silnik jest do remontu, więc jak będę go rozpoławiać narobię więcej zdjęć - to będzie już jakiś stan wyjściowy.

I przy każdym posiedzeniu będę coś tam dokumentować :wink:

romanETZ 

Motocykl: ETZ150e,250, TS250/1
Wysłany: 2019-09-09, 17:19   

Witam Krajana :piwo:
Uważaj z tym rozpoławianiem (siekierę i młotek odłóż na bok) :grin:

suawek 

Wysłany: 2019-09-09, 17:44   

romanETZ, mi się nie spieszy z tym remontem, możliwe że zrobię sobie z ceownika odpowiedni przyrząd który pokazują w serwisówce, a łożyska będę zdejmować ściągaczem. Generalnie najpierw odrabiam zadanie domowe, zaopatruję się w narzędzia, części i przede wszystkim wiedzę.

Zresztą nikt po druciarstwie poprawiać nie lubi i własnie dlatego ja nie z tych, co mówią że 'bez młota to nie robota' :roll: Napoprawiałem się różnych rzeczy, to teraz jakoś człowiekowi nie chce się robić dwa razy, ale byle jak :cool:

suawek 

Wysłany: 2019-09-09, 17:47   

W ogóle ja w swoim codziennym motocyklu na moment różne rzeczy dokręcam i jakoś nigdy nie miałem problemu odkręcić z powrotem, okazji zerwać gwint i zrobić inne brzydkie rzeczy.

A z drugiej strony zdarzało się pomagać komuś, bo oś koła dopier**lona tak, że druga osoba musiała pomagać odkręcać ;)

Generalnie polecam wszystkim robienie rzeczy dobrze, zwykle zaoszczędza się na tym i czas, i pieniądze :D

Veteran 

Motocykl: Była MZ TS 250/1
Wysłany: 2019-09-10, 01:34   

Witaj! :smile:
Wrzuć jaką fotę teraz swej maszyny.
Będę śledził temat, bo lubię patrzeć jak to wszystko przebiega.

Martini55 

Motocykl: MZ ETZ 150
Wysłany: 2019-09-10, 09:39   

Siemka :)

suawek 

Wysłany: 2019-09-10, 23:29   

Wrzucam zdjęcia zrobione dzisiaj na szybko. Powinno być widać, że potrzeba będzie trochę pracy ;)

Zrobię lepsze zdjęcia lustrzanką jak będę mieć chwilę czasu, telefon ma jakość trochę lepszą od ziemniaka, no i troche przeskalowałem zdjęcia w dół, żeby trochę je odchudzić.

No i nie zrobiłem zdjęcia prawej strony. W sumie nic ciekawego tam nie ma. Zdemontowany wydech. Tak jak silnik :mrgreen:

funny 

Wysłany: 2019-09-11, 05:27   

Dużo pracy. Powodzenia :mrgreen:

ETZ_PRORIDER 
mod_team
MZ ETZ 250 GKS TEAM

Wysłany: 2019-09-11, 09:56   

Trochę roboty będzie ale cytując Rafała nie ma takiej ruiny, co by się odbudować nie dało. :mrgreen:
Zlutowany na kwadracie zaczynam se rozkminiać kto w MZ-tach był od zawsze, kto pod temat się podszywa MZ - recydywa znów się odzywa, znów to zrobiłem, nie potrafisz mnie zatrzymać! Historia z marką MZ luknij ;) -> http://forum.mz-klub.pl/v...p=367810#367810 Obecnie w garażu: MZ ETZ 250 89r. w eksploatacji | MZ ETZ 125 w eksploatacji |

Milicyjny 

Motocykl: MZETZ251e
Wysłany: 2019-09-11, 10:15   

Witaj.
Masz kupę roboty do zrobienia.I kosztów...
Powodzenia!
MZ ES250/2 TROPHY MILICJA
MZ TS250/1 MILICJA
MZ ETZ 250 MILICJA
MZ ETZ 251e MILICJA
MZ ETZ 250e *87
MZ ETZ 250 *82
MZ ETZ 250 NVA

suawek 

Wysłany: 2019-09-11, 10:57   

Milicyjny, zgadza się - od początku zdaję sobie sprawę z tego ile jest do zrobienia.

O czas i kasę się w ogóle nie martwię. Sprawę ułatwia mi to, że mam inny motocykl 'na co dzień' więc nie wkręce sobie presji czasu, że sezon wkrótce itp. Moge poświecić tyle czasu i kasy ile trzeba.

Z racji tego, że remont gruntowny to zakupiłem już takie drobiazgi jak całą wiązkę elektryczną, komplet śrub itp itd. Bo jak będę wszystko rozbierać to nie widzę sensu wpychać starych kabli, gum itd, żeby potem to musieć poprawiać.

No ale dobra, na pewno mieliście już dużo ludzi co na początku pięknie opowiadali jak to będzie, a potem albo się zrazili, albo coś poszło nie tak, albo jakoś dziwnie zamilkli po jakimś czasie. Postaram się raczej czynami, a nie słowami posługiwać.

Tak czy inaczej dzięki wszystkim za słowa zachęty. Wkrótce powinny zacząć napływać informacje o postępie prac, jak już będę wyposażony we wszystko co potrzebuję ;)

romanETZ 

Motocykl: ETZ150e,250, TS250/1
Wysłany: 2019-09-11, 19:35   

suawek, Dokładnie pooglądaj oryginalne części zanim zastąpisz je współczesnymi zamiennikami - ratuj wszystko co się da uratować, współczesna kierownica rdzewieje po 2-4 latach, to samo z tłumikiem, gumy (osłony łańcucha, harmonijki na lagach, manetki, podnóżki . . .) rozlatują się często po 2 sezonach :sad:

suawek 

Wysłany: 2019-09-12, 11:33   

romanETZ napisał/a:
suawek, Dokładnie pooglądaj oryginalne części zanim zastąpisz je współczesnymi zamiennikami - ratuj wszystko co się da uratować, współczesna kierownica rdzewieje po 2-4 latach, to samo z tłumikiem, gumy (osłony łańcucha, harmonijki na lagach, manetki, podnóżki . . .) rozlatują się często po 2 sezonach :sad:

romanETZ to świetna rada, dzieki!
Póki co i tak nic nie wyrzucam, zakupiłem tylko części które na pewno wymienie lub będę naprawiać n.p. przewody hamulcowe czy klamki sprzegła/hamulca (szczególnie sprzęgło lata na boki to kupiłem klameczkę i ten bolec na którym jest osadzona). Kupiłem komplet śrub i wiązke elektryczną, bo jak rozbiorę to do ramy, to dobrze byłoby wsadzić świeże przewody i nieskorodowane śruby, myślę że MZ po 30 latach zasłużyła na mały refresh :mrgreen:

Tłumik jest w słabym stanie, ale zorientuje się w temacie, jak go zregenerować, bo może coś by z niego było jeszcze.

Podejrzewam, że i tak będę miał okazje zaprzyjaźnić się n.p. z tokarzem.
Dużo czytałem o jakości zamiennych części w tym tutaj na forum, na stronach takich jak n.p. http://hoth.amu.edu.pl/~intr/ , no i czytam też serwisówki by lepiej być w stanie ocenić stan poszczególnych elementów.
Najbardziej martwiące są precyzyjne rzeczy jak n.p. elementy gaźnika, które dobrze by było mieć wykonane porządnie.

No ale to na bieżąco będę jeszcze Was pytać, generalnie jestem za uratowaniem jak największej ilości rzeczy. n.p. taką pompę hamulcową bedę chciał zregenerować. Nawet nie z oszczędności. Fajnie nauczyć się to dobrze robić i fajnie przywrócić coś do życia. Kupić nowe to każdy potrafi :mrgreen:

Dołączam zdjęcie tłumika, troche już przeżył jak widać na zdjęciu. Nie jest poważnie odkształcony ani dziurawy, przynajmniej na pierwszy rzut oka.

Martini55 

Motocykl: MZ ETZ 150
Wysłany: 2019-09-12, 19:24   

Jeśli zależy Ci na oryginalnych częściach, to ratuj co się da. Uwierz mi, że możesz sporo uratować z tego sprzętu. Nie paczaj na to, że czasami jakaś śrubka brzydko wygląda. Zawsze można ją odratować. Ja teraz składam z popiołu swoją ETZ150 i widzę ile kasy jeszcze można dzięki temu zaoszczędzić. Np dzisiaj zająłem się regeneracją starych amorków tylnych. Koszt takiej naprawy to może z 50zł za dwie sztuki, a będą trwalsze niż tanie ryżowe badziewo. Jeśli gumy nie są sparciałe, to odśwież je. Nie ma sensu wymieniać na nowe, które gniją po dwóch latach. tak czy inaczej, na forum są KOZAKI, co mają ETZ w małym paluszku i pomogą jak poprosisz. Ci którym truję, wiedzą i bardzo im dziękuje za pomoc i cierpliwość :piwo: Tak czy inaczej: CIERPLIWOŚCI przy odbudowie :D

funny 

Wysłany: 2019-09-12, 19:28   

suawek najlepiej jak już założysz temat w dziale pamiętnika i będziesz miał wszystko w jednym miejscu bo ten to powitalnia. :wink:

Odpowiedz do tematu