» SZUKAJ
» FAQ
» ALBUM
» UŻYTKOWNICY
» REJESTRACJA
» REGULAMIN




Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: motomaciey
2012-01-17, 17:02
Rejestracja motocykla - opis
Autor Wiadomość
SAke 
Pogromca Mitów! :)


Motocykl: VFR 800Fi
Pomógł: 5 razy
Wiek: 35
Dołączył: 05 Mar 2005
Posty: 1019
Skąd: Żyraków / Dębica
Wysłany: 2006-07-06, 19:16   Rejestracja motocykla - opis

Ponieważ przeszedłem przez piekło próbując zarejestrować moją WSK (udało się!), a teraz ponownie mnie to czeka z Junakiem, postanowiłem podzielić się doświadczeniami.

Oczywiście rozważając poniższe przypadki uwzględniłem jedynie motocykle nabyte w kraju od poprzedniego właściciela! Inaczej wygląda sprawa rejestracji nowych pojazdów i pojazdów nabytych za granicą.

Aby zarejestrować motocykl musimy mieć ukończone 16 lat, umowę kupna-sprzedaży pojazdu, ostatni dowód rejestracyjny, i trochę pieniędzy w zależności od tego, w jakim „stopniu” motocykl jest wyrejestrowany.

Motocykl może być:
1) zarejestrowany (na poprzedniego właściciela)
2) czasowo wyrejestrowany
3) wyrejestrowany na stałe


1). Jeżeli nasz nowo kupiony pojazd jest zarejestrowany to do wydziału komunikacji niesiemy następujące dokumenty (art. 72 ust. 1):
- wypełniony wniosek o przerejestrowanie (dostępny w WK),
- umowa kupna sprzedaży z pieczątką z US (pieczątka o zapłaceniu podatku lub o zwolnieniu z obowiązku płacenia podatku – zależnie od wartości pojazdu),
- dowód rejestracyjny,
- ważne badanie techniczne (można iść do WK bez ważnego badania technicznego, ale wtedy wyślą nas na to badanie),
- dowód tożsamości właściciela (nie trzeba mieć prawa jazdy!),
- przy odbiorze niebieskiego dow. rej. musimy okazać kwitek z ubezpieczalni o zawarciu bezp.. OC.

Dostajemy:
- białe tablice,
- niebieski dow. rej. (nie ma w nim numerów silnika!),
- konieczność corocznych przeglądów i corocznego wykupywania polisy OC.

Koszty:
~ 120 zł za dowód i tablicę,
~ 20 zł w US (jeśli zostaniemy zwolnieni z płacenia podatku),
~ 60 za przegląd,
~ 140 zł za OC w PZU (bez zniżek).

2). Jeżeli nasz nowo kupiony pojazd został czasowo wyrejestrowany to do wydziału komunikacji niesiemy następujące dokumenty (art. 72.ust. 2 pkt 5):
- wypełniony wniosek o ponowną rejestrację (dostępny w WK),
- umowa kupna sprzedaży z pieczątką z US (pieczątka o zapłaceniu podatku lub o zwolnieniu z obowiązku płacenia podatku – zależnie od wartości pojazdu),
- dowód rejestracyjny lub decyzję o czasowym wyrejestrowani z ruchu,
- ważne badanie techniczne (można iść do WK bez ważnego badania technicznego, ale wtedy wyślą nas na to badanie),
- dowód tożsamości właściciela (nie trzeba mieć prawa jazdy!),
- przy odbiorze niebieskiego dow. rej.. musimy okazać kwitek z ubezpieczalni o zawarciu bezp.. OC.

Dostajemy:
- białe tablice,
- niebieski dow. rej. (nie ma w nim numerów silnika!),
- konieczność corocznych przeglądów i corocznego wykupywania polisy OC.

Koszty:
~ 120 zł za dowód i tablicę,
~ 20 zł w US (jeśli zostaniemy zwolnieni z płacenia podatku),
~ 60 za przegląd,
~ 140 zł za OC w PZU (bez zniżek).

3). Jeżeli nasz nowo kupiony pojazd został wyrejestrowany (wycofany z ruchu) to prawo o ruchu drogowym pozwala na m zarejestrować taki motocykl jedynie jako (art. 79 ust. 4):

a) pojazd mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji
b) pojazd unikatowy
c) pojazd zabytkowy


ad. a) pojazd mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji to pojazd który ma skończone 25 lat i jego model nie jest produkowany od co najmniej 15 lat, oraz został uznany za taki pojazd przez rzeczoznawcę samochodowego

Więc do WK musimy zanieść:
- wypełniony wniosek o zarejestrowanie (dostępny w WK),
- umowa kupna sprzedaży z pieczątką z US (pieczątka o zapłaceniu podatku lub o zwolnieniu z obowiązku płacenia podatku – zależnie od wartości pojazdu),
- dowód rejestracyjny,
- opinię rzeczoznawcy, że w/w pojazd jest uznany za mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji (opinię wydaje jedynie rzeczoznawca!)
- ważne badanie techniczne (można iść do WK bez ważnego badania technicznego, ale wtedy wyślą nas na to badanie),
- dowód tożsamości właściciela (nie trzeba mieć prawa jazdy!),
- przy odbiorze niebieskiego dow. rej.. musimy okazać kwitek z ubezpieczalni o zawarciu bezp.. OC.

Dostajemy:
- białe tablice,
- niebieski dow. rej. (nie ma w nim numerów silnika!),
- konieczność corocznych przeglądów i corocznego wykupywania polisy OC.

Koszty:
~ 120 zł za dowód i tablicę,
~ 300 za opinię rzeczoznawcy (chyba że mamy jakiegoś znajomego rzeczoznawcę),
~ 20 zł w US (jeśli zostaniemy zwolnieni z płacenia podatku),
~ 60 za przegląd,
~ 140 zł za OC w PZU (bez zniżek).

ad. b) pojazd mający unikatowy to pojazd który ma skończone 25 lat i jego model nie jest produkowany od co najmniej 15 lat, oraz został uznany za taki pojazd przez rzeczoznawcę samochodowego.
To jest prawie to samo co w punkcie a), lecz WSK nikt nie uzna za pojazd unikatowy (przynajmniej przez jakiś czas), postępowanie, opłaty i zyski są identyczne jak w punkcie a).

ad. c) pojazd zabytkowy – to pojazd który został wpisany do rejestru zabytków prze konserwatora zabytków.
Aby zdobyć taki wpis musimy się udać do rzeczoznawcy samochodowego – ten nam wyda opinię (czy pojazd spełnia kryteria pojazdu zabytkowego) i wypełni zgłoszenie, następnie ze zgłoszeniem musimy się udać do wojewódzkiego konserwatora zabytków i poczekać na decyzję. Jeżeli uzyskamy pozytywną decyzję idziemy do WK i składamy następujące papierki:
- wypełniony wniosek o zarejestrowanie (dostępny w WK),
- umowa kupna sprzedaży z pieczątką z US (pieczątka o zapłaceniu podatku lub o zwolnieniu z obowiązku płacenia podatku – zależnie od wartości pojazdu),
- dowód rejestracyjny, jeśli go nie mamy – zaświadczenie z właściwego WK o wyrejestrowani pojazdu
- opinię rzeczoznawcy, że w/w pojazd spełnia kryteria pojazdu zabytkowego
- decyzję o wpisaniu w/w pojazdu do rejestru zabytków techniki,
- ważne badanie techniczne (można iść do WK bez ważnego badania technicznego, ale wtedy wyślą nas na to badanie),
- dowód tożsamości właściciela (nie trzeba mieć prawa jazdy!),
- przy odbiorze niebieskiego dow. rej.. musimy okazać kwitek z ubezpieczalni o zawarciu bezp.. OC.

Dostajemy:
- żółte tablice,
- niebieski dow. rej. (nie ma w nim numerów silnika!),
- przegląd pojazdu zabytkowego jest bezterminowy!,
- konieczność wykupywania corocznej polisy OC.

Koszty:
~ 120 zł za dowód i tablicę,
~ 300 za opinię rzeczoznawcy (chyba, że mamy jakiegoś znajomego rzeczoznawcę),
~ 20 zł w US (jeśli zostaniemy zwolnieni z płacenia podatku),
~ 100 za przegląd pojazdu zabytkowego,
~ 140 zł za OC w PZU (bez zniżek).


Na koniec jeszcze o zniżkach PZU (USTAWA z dnia 22 maja 2003r. Dz. U. Nr 124, poz. 1152):

Art. 2 pkt 11 lit. c) – mówi o tym, że pojazd mający 40 lat to pojazd historyczny.
Art. 27 pkt 1 – mówi, że możemy zawrzeć umowę OC na czas krótszy niż 12 miesięcy (lecz nie mniej niż 30 dni) jeżeli nasz pojazd jest pojazdem historycznym.
A o tym że jest można się przekonać patrząc na datę produkcji w dowodzie rejestracyjnym.
Więc uprzejma pani w PZU nie może nam odmówić ubezpieczenia naszego 40-latka na okres powiedzmy 3 miesięcy letnich.

Wszelkie pytania, najlepiej na forum, mile widziane.
Szerokiej drogi!
h3r0
============

Tekst skopiowany za zgodą autora ze strony www.polmot.prv.pl
_________________
http://www.polskajazda.pl...600,WSK,125/394
 
 
     
daniel1621 


Motocykl: MZ ETZ 250
Pomógł: 16 razy
Wiek: 33
Dołączył: 14 Kwi 2006
Posty: 987
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-07-06, 23:13   

jeżeli na dowodzie jest pieczątka: Pojazd wykreślono z ewidencji" to co to oznacza?
żezostał wyrejestrowany na stałe :?:
_________________
http://www.polskajazda.pl...08&opcja=detail
 
 
     
SAke 
Pogromca Mitów! :)


Motocykl: VFR 800Fi
Pomógł: 5 razy
Wiek: 35
Dołączył: 05 Mar 2005
Posty: 1019
Skąd: Żyraków / Dębica
Wysłany: 2006-07-07, 14:16   

Cytat:
Tekst skopiowany za zgodą autora ze strony www.polmot.prv.pl


To nie jest moj tekst :P
_________________
http://www.polskajazda.pl...600,WSK,125/394
 
 
     
Klima 


Motocykl: Yamaha yzf 600r
Pomógł: 17 razy
Wiek: 35
Dołączył: 01 Maj 2006
Posty: 994
Skąd: suwałki
Wysłany: 2006-07-07, 22:44   

A da sie zarejstrowac np wsk z roku 1980 jesli nie mam zadnych papierów kompletnie nic.
_________________
Moja była etka http://www.polskajazda.pl...&idpojazd=10835
 
 
     
gruby 


Motocykl: yamaha xj 600
Pomógł: 2 razy
Wiek: 36
Dołączył: 27 Kwi 2005
Posty: 304
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2006-07-08, 08:32   

Klima,


wszystko sie da ale tylko jak ja zarejestrujesz jako pojazd zabytkowy.... ewentualnie jak masz mzoe jakas stra tablice rejestracyjna od tego motocykla i jest on zarejestrowany tylko ze zaginely papiery to mozesz zrobic duplikat...

daniel1621,

no tu juz jest ciezko, w takim wypadku zostalo tylko rejestrowanie jako pojazd zabytkowy....
_________________
KUPIE OWIEWKE PELNA DO MZ ETZ PISAC NA GG LUP PW

foteczki:
http://www.polskajazda.pl...85&opcja=detail
 
 
     
MZ Maxi Perwers 
Zlotowicz
MODERATOR - RETIRED


Motocykl: GSXF 600, GS500.
Pomógł: 9 razy
Wiek: 53
Dołączył: 06 Lip 2006
Posty: 1030
Skąd: Lubań-Zgorzelec
Wysłany: 2006-07-09, 23:33   

Wszystko fajnie, tylko że nieaktualnie. Teraz nie płaci się w US za wydanie zaświadczenia o płaceniu lub nie podatku, dowód nie jest niebieski, a miękki, po miesiącu otrzymuje się twardy dowód. ubezpieczenie i przegląd są obowiązkowe. To oczywiste. Nie ma już takiej instytucji jak pojazd wyrejestrowany! Albo jest zewidencjonowany jako zarejestrowany, albo jako zezłomowany. Nie może być przerw w okresach ubezpieczenia jakiegokolwiek pojazdu ponieważ jest coś takiego jak ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny, do którego każdy ubezpieczyciel przesyła informacje o ewidencjonowanych w jego bazie pojazdach, a osoby, które nie opłacają obowiązkowych składek OC lub zostaną złapane przez policję bez aktualnego ubezpieczenia wpłacają na konto funduszu coś w rodzaju kary (chyba 5 lub 10 tys. zł, ale nie mam pewności, w każdym razie sporo). przy rejestracji pojazdu, którego wartość przekracza 1 tys. zł odprowadzany jest podatek w wys 2% wartości i składany w US PIT, w którym zamieszcza się dokładne dane sprzedającego i kupującego, z imieniem ojca, peselem, NIP-em, i podpisem sprzedającego. Wniosek- trzeba wszystko wypełnić w momencie zakupu, bo później pozostaje korespondencja (jeśli daleko) lub bezsensowne dojazdy i załatwianie na szybkiego. Wiadomo Polak potrafi i podrabianie podpisów to żadna sprawa, ale dane to już problem. :)

[ Dodano: 2006-07-09, 23:37 ]
Aha. Pieczątki typu: pojazd wykreślono z ewidencji mają conajmniej kilka latek, bo już nie są stosowane. Takiego pojazdu oficjalnie nie ma! Kamfora! Nie wiem, co z tym zrobić,ale nie ma sprawy się dowiem .
_________________
Jedynym lekarstwem na głupotę jest kop w d-pę.
Motongi MZ wymagają tylko prostych koncepcji by działały. Tak jak lodówki z lat 80. Miały śmigać przez 25 lat. Mzetki je wyśmiały. Była cudowna 251- ukradli.
 
     
William 
Zlotowicz
Mnich


Motocykl: BMW F650
Pomógł: 2 razy
Wiek: 36
Dołączył: 30 Maj 2006
Posty: 1283
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-07-10, 08:42   

Najlepiej jest chyba pójść do WD i w informacji się spytać. Oni są (znaczy powinni 8-) ) być na bierząco.
_________________
http://mnich777.blogspot.com/
 
     
tomasz102 
V.I.P.


Motocykl: MZ ETZ 298e
Pomógł: 11 razy
Wiek: 34
Dołączył: 20 Lis 2005
Posty: 1540
Skąd: Świebodzice
Wysłany: 2006-07-11, 15:51   

ja dzisjaj zarejestrowałm oją ETKE i żey ktoś nei jeżędizłę po 2 razy jak ja to powiem jeszcze ze na starych dowodach nie było podanej mocy wieć treba wziąc zaświadczenie ze stacji diagnostycznej, mi koleś za darmo wypisłą bo znajomy.
drugą rzeczą to bardzo ważna sprawa to UBEZPIECZENIE motocykla w ten sam dzień

Pozdrawiam
_________________
w garażu: MZ ETZ 250 , Kawasaki 440 LTD, Renault 19. "Życie się kręci powyżej czterech tysięcy."
Tomek, stopka!
 
 
     
JanuszP 
JanuszP

Motocykl: MZ 250/2
Wiek: 50
Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2006-09-17, 22:10   

ja posiadam CZ 350 (82 rok) i w dowodzie rejestracyjnym (na poprzedniego wlasciciela) mam pieczatke UNIEWAZNIONO i obciety jeden dolny rog
pytalem w wydziele komunikacji (w Gliwicach) - aby zarejestrowac CZ musze dostarczyc:
1 umowe kupna-sprzedazy (mam)
2 przeglad techniczny (no problem)

3 dokument z wydzialu komunikacji (tego gdzie wczesniej bylo zarejestrowane moto) potwierdzajacy ze moto z umowy bylo faktycznie tam rejestrowane i wtedy nie jest potrzebny dowod rejestracyjny

lub

3 dokument z wydzialu komunikacji (tego gdzie wczesniej bylo zarejestrowane moto) wyjasniajacy dlaczego w dowodzie jest taka pieczatka i tedy dajemy dowod rejestracyjny + pismo wyjasniajace

tak wiec 1+2+3 i jest OK
pomijam koszty, ubezpieczenie i inne rzeczy ...
_________________
ES 250/2
CZ 350
SHL M11
 
     
tomasz102 
V.I.P.


Motocykl: MZ ETZ 298e
Pomógł: 11 razy
Wiek: 34
Dołączył: 20 Lis 2005
Posty: 1540
Skąd: Świebodzice
Wysłany: 2006-09-17, 22:30   

to to załatwoa Wk w twoim powiecie/mieście ale to długo trwa, więc jak masz blisko to sam to załatw to w tym UK i przynieś to i bezie git.
_________________
w garażu: MZ ETZ 250 , Kawasaki 440 LTD, Renault 19. "Życie się kręci powyżej czterech tysięcy."
Tomek, stopka!
 
 
     
rudy 

Motocykl: MZ 150
Wiek: 33
Dołączył: 16 Paź 2006
Posty: 5
Skąd: Subkowy
Wysłany: 2006-10-17, 16:27   

hmmm jak by to ująć - moja mz nie byla wyrejestrowana ale ubezpieczenie nie bylo oplacane od kilku lat a teraz chce znowu ją zarejestrowac, wiec ile za to zaplace i czy w ogole sie da? bo podobno jesli oc nie bylo oplacane to teraz za wszystkie lata trzeba bedzie oplacic? tak bylo kiedys ale nie wiem czy dalej
pozdro
 
 
     
Tutla 


Motocykl: MZ TS-250/1, WFM M06
Wiek: 35
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 18
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2006-10-17, 17:26   

To może ja się jeszcze zapytam bo widze że się troche znacie na tych papierkach co da się jeszcze zarejestrować a co nie.

Mam WFM z 1958 roku. Posiadam tablice rejestracyjną, dowód wyrejestrowania z ruchu drogowego ( w 1990 roku został wyrejestrowany ) i umowe z właścicielem który wyrejestrował pojazd. Da się ponownie ją zarejestrować?
_________________
...::Życie zaczyna się dopiero po przekroczeniu bariery dzwięku::...
http://www.polskajazda.pl...83&opcja=detail
 
 
     
daniel1621 


Motocykl: MZ ETZ 250
Pomógł: 16 razy
Wiek: 33
Dołączył: 14 Kwi 2006
Posty: 987
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-11-18, 19:46   

a mam takie pytanie. Jeżeli kupie etke która aktualnie jest zarejestrowana i opłacana a jej nieprzerejestruje na siebie to co się stanie :?:
_________________
http://www.polskajazda.pl...08&opcja=detail
 
 
     
Miaziu 
0 RH+


Motocykl: Honda CBR 6ooF
Pomógł: 2 razy
Wiek: 24
Dołączył: 22 Lut 2005
Posty: 233
Skąd: Krawce
Wysłany: 2006-11-18, 20:02   

nic
_________________
http://www.bikepics.com/members/miaziu/
http://www.polskajazda.pl...s&idpojazd=6507
 
 
     
daniel1621 


Motocykl: MZ ETZ 250
Pomógł: 16 razy
Wiek: 33
Dołączył: 14 Kwi 2006
Posty: 987
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-11-18, 20:15   

a niebędą poprzedniego właściciela ścigać :?: :?:
 
 
     
arekqq 


Motocykl: KR51&SR50
Wiek: 34
Dołączył: 13 Wrz 2006
Posty: 74
Skąd: Gubin
Wysłany: 2006-11-18, 20:23   

teoretycznie przerejestrowac musisz w ciagu 30 dni od nabycia ...
_________________
...Siódmego dnia stworzył motocykle, a Bóg widział że były dobre...

NO RULES || NO LIMITS

http://bikepics.com/members/garus/
 
 
     
daniel1621 


Motocykl: MZ ETZ 250
Pomógł: 16 razy
Wiek: 33
Dołączył: 14 Kwi 2006
Posty: 987
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-11-18, 20:34   

a co się stanie jak nieprzerejestruje :?:
_________________
http://www.polskajazda.pl...08&opcja=detail
 
 
     
arekqq 


Motocykl: KR51&SR50
Wiek: 34
Dołączył: 13 Wrz 2006
Posty: 74
Skąd: Gubin
Wysłany: 2006-11-18, 21:35   

pewnie nic :lol:
kiedys pzu i mafia skarbowa straszyla ze beda scigac za neiplacenie OC i nie jezdzenie na przeglady a moj simson juz drugi rok stoi bez OC i z dowodem probnym w garazu :lol:
_________________
...Siódmego dnia stworzył motocykle, a Bóg widział że były dobre...

NO RULES || NO LIMITS

http://bikepics.com/members/garus/
 
 
     
William 
Zlotowicz
Mnich


Motocykl: BMW F650
Pomógł: 2 razy
Wiek: 36
Dołączył: 30 Maj 2006
Posty: 1283
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-11-18, 21:54   

daniel1621 napisał/a:
a co się stanie jak nieprzerejestruje :?:
Umowa kupna - sprzedaży traci ważność.
_________________
http://mnich777.blogspot.com/
 
     
Plonek 
wujek samo ZŁO


Motocykl: z krainy deszczowców
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 30 Sty 2005
Posty: 486
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2006-11-20, 18:17   

Cytat:
Umowa kupna - sprzedaży traci ważność.
teoretycznie, w urzędzie komunikacji u mnie w mieście nigdy na to nie patrzą. Inaczej na to patrzy ubezpieczyciel, który dosć szybko po zgłoszeniu sprzedaży przez poprzedniego właściciela przysyła upomnienie, żeby przyjść i zadekalrować się.
_________________
The power of dreams.
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Copyright © 2004-2015 MZ KLUB POLSKA
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 15