To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
MZ KLUB POLSKA
Klub Miłośników Motocykli MZ

Elektryka - Elektroniczny Zapłon

David.1606 - 2008-07-12, 02:22
Temat postu: Elektroniczny Zapłon
Witam :piwo: jako ze nie moglem nigdzie znalesc takiego do zakupu, a chcialem miec mniej zawodny zaplon postanowilem wykonac go sam,i wykluczyc najbardziej zawodny element czyli platynkie,.. prace zaczelem jakies 7 dni temu, w przerwie miedzy praca do 16 a snem. na pocztek uzylem zaplonu z japonca ( hehe myslicie motor.. i tu sie mylicie, to zaplon z toyoty camry bodajrze...) modól bezstykowy, nic wiecej jak cewka ,tranzystor wysokich czestotliwosci
i czujnik halla... gdy próbowalem na sucho iskra z przewodu miala okolo 6 do 8 cm !! pierwszy projekt byl taki ze zpilowałem orginalna krzywkie tak by w najbardziej oddalonym miejscu na niej byl material.. chyba wiecie oco chodzi. niestey czujnik juz byl lekko ,,nie teges.. jedyne co udalo mi sie uzyskac to wspaniale wolne obroty rzedu 450 600 na obr/min pieknie to brzmialo..
lecz silnik wbijal sie tylko do 2 tys, okazalo sie ze czujnik nie rzymal pozycji i gdy silnik dostawal wibracji to od sie odchylal i przerywal.. zalamalem sie, niemam dostepu do czesci bo chwilowo nie jestem w Polsce z moim motorkiem ( tak Etz 251) jednak ze pracuje z zakladzie samochodowym udalo mi sie znalesc rozwiozanie, !! :] czujnik z starszego forda,* na zyczenie moge sprawdzic z jakiego to silnika ) czujnik cos na podobe orginalnego w etz. tyle ze mial 4 czujnik na 4 gary. :) dwa dni kombinowania i udalo sie go zamontowac , silnik pali na dotyk !!
jesli chcecie moge wam wyslac jakies fotki tego jak to wyglada zamontowane na wale. i jakis schemacik jesli bedzie konieczny,wlasciwie calosc potrzebnych czesci znajdziecie w aparacie zaplonowym w tej toyocie. nie pytajcie mnie jaki model. bo nie pamietam.
no to chyba na tyle. ;] jak bedzie ktos zainterwsowany to piscie najlepiej na priw, albo tu na forum.pozdraviam moto braci. :piwo:

bully - 2008-07-13, 15:41

ja też bede robił niedługo w TS zapłon CDI, narazie sterowany przerywaczem, później może spróbuje na transoptor. i tarcze zamiast krzywki.
zwykłe elektroniczne kluczowanie cewki w TS odpada bo cięzko znaleźc tranzystor o takim napieciu i pradzie Ic na którym odkałada sie poniżej 1 V. a to w przypadku TS (6v) duże straty :)

rogal.150 - 2008-07-14, 14:10

jak masz czas to zamiesc zdjecia i caly opis "co jak do czego "
David.1606 - 2008-07-14, 21:27

:piwo: WITAM jak tylko przestanie padac to rozkrece kape i porobie fotki :) jak bylem w robocie to sprawdzilem co to byl za dawca, to jakis silnik Forda 2.0 :) :lol:
sIaj - 2008-08-10, 15:57

Ja mam zamiar zaadaptować cały układ zapłonowy od skutera piaggio (zapłon CDI).
Problem tylko w tym czy klin utrzyma koło magnesowe.

hubertbaran - 2008-08-15, 14:40

a od kiedy to klin trzyma cokolwiek;] On jest tylko poto by ustalić połozenie.
KingNothing - 2008-08-16, 16:21

Ja zrobiłem ostatnio zapłon na czujniku optycznym, kiedyś to opiszę, teraz muszę jeszcze zrobić testy.
sIaj - 2008-08-17, 15:47

Zgadza się, klin ustala tylko położenie ale działa na niego siła ścinająca, zawsze jakaś tam jest. W mz klin jest w kształcie walca a w skuterku jest to wycinek koła a poza tym tutaj dociągam koło magnesowe niewielką śrubą a nie tak jak w skuterku nakrętką o dużej powierzchni gwintu.
David.1606 - 2008-08-18, 01:38

hehe chyba zaczelismy mowic o klinie jaki by sie przydal na stozku sprzegla :) :piwo:
teraz juz o klinie na alternatorze piszemy :) ostatnio zabajerzylem swoja etz... chcecie zobaczyc jak wyglada etz 251 na 130mm kole metzeler ? :) tylko ten przód jakis ubogi teraz..( odrazu dodam ze nie zauwarzylem spadku mocy czy czegos tam podobnego o czym zawsze ktos bredzi.. mocy ma az za duzo jak wiadomo. :) .dobra spadam spac.. bo kobieta mi w łózku stygnie :) :razz: :piwo:

sIaj - 2008-11-21, 19:13

Mój nowy pomysł na zapłon, znaczy się nie mój bo budowa zaczerpnięta z edw ale myślałem już o tym od dłuższego czasu. Wszystko sprowadza się do sterowania modułem zapłonowym przy pomocy czujnika magneto-indukcyjnego co eliminuje wady układów z hallotronem i opto-czujnikiem. Układ powinien też działać z instalacją 6 woltową.
Poniżej fotka jak to wygląda w MZ trophy:



Wykonam jeden na próbę i przydałby się ktoś do przetestowania tego.

Allu - 2008-11-21, 20:26

Jestem otwarty na takie eksperymenty bo sam chciałbym mieć coś takiego w swojej trophy!!
David.1606 - 2008-11-24, 22:37

:piwo: Witam :) miałem zrobione bardzo podobnie jak ty :) tylko u mnie był problem z ustawieniem odległością miedzy czujnikiem a "krzywka" silnik sie bardzo ładnie wkręcał i pracował równo. polecam pomysł :)
+ równa praca silnika
+ latwiejszy rozruch
+ stala iskra :piwo:
i wogole plus :)

sIaj - 2008-11-24, 23:05

Zdjęcie zaczerpnąłem z edw, w tej chwili pracuje nad modułem zapłonowym.
Później przyjdzie pora na część najgorszą czyli zespół nadajnika, myślę zastosować podobne rozwiązanie jak w czeskim układzie zapłonowym Vape, z tym magnesem mogą być problemy.

masa777 - 2012-01-31, 19:58

Witam.
Widzę na YT: http://www.youtube.com/watch?v=LYOcC4lTtFI, że sIaj zrobił komuś zapłon elektroniczny do MZ.

Obecnie szukam najtańszego zapłonu elektronicznego do MZ etz 250. Na allegro nie ma kompletnych zapłonów elektronicznych, jeśli już to po horendalnych cenach rzędu 300-400zł.

Alternatory na przerywacz mechaniczny można kupić całkiem tanio, lecz nie chcę mieć nic do czynienia z przerywaczami mechanicznymi i kondensatorami, musi to być elektronik.

Alternatywą tanią i dobrą może być dorobienie czujnika i impulsatora do zapłonu stykowego, czyli nie dysponujemy tym krążkiem, który przykręca się do wału w oryginalnym zapłonie elektronicznym..

Może ktoś podejmie się zrobienia takiej przystawki(cos takiego jak na filmiku wyżej), lub ma patent/pomysł, żeby ją wsadzić zamiast przerywacza ?

hektor - 2012-01-31, 20:07

Co Was tak wzięło dziś na te odkopy?! :klnie: Temat jest sprzed paru lat. Napisz do sIaja to Ci taki zrobi jak będzie miał taką ochotę :twisted:
Damian666 - 2013-01-02, 10:55
Temat postu: Odgrzanie tematu
Witam czy sa jakies sprawdzone przez kogos z forum w miare niezawodne moduly elektroniczne proste do zalozenia w mz251.Chodzi mi o gotowy modul z instrukcjia zalozenia (zaplon bezstykowy)jesli ktos kupil cos takiego prosil bym o link ze sklepu czy alegrogo .Pozdrawiam

[ Komentarz dodany przez: motomaciey: 2013-01-02, 11:16 ]
Jesteś w Polsce więc zacznij używać polskich liter (ś, ć, ż, ź, ę, ą) w przeciwnym razie twoje posty będą usuwane.

motomaciey - 2013-01-02, 11:18

http://www.youtube.com/user/sofchjanek
Damian666 - 2013-01-02, 17:28

Dzieki za filmiki patrzylem na alegro jest jeden modul A za 199, i kilka nie oryginalnych po150 pomysle moze cos z tego wybiore narazie czeka mnie kupa innej roboty
motomaciey - 2013-01-02, 17:38

Kolega z linku robi moduły.
Dodek - 2013-01-02, 18:54

Janek robi kompletne zapłony elektroniczne (impulsator+moduł) i to taniej niz te cudne moduły z allegro - przeznaczone pod pachnące starym bobrem platynki.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group