To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
MZ KLUB POLSKA
Klub Miłośników Motocykli MZ

Renowacja/specyfikacja modeli - MZ ES 175/1 chromy na zbiorniku

marti - 2013-11-06, 21:51
Temat postu: MZ ES 175/1 chromy na zbiorniku
Witam. mam mały problem dotyczący mojej jaskółki. Mam nadzieję ,że rozwikłam mój problem razem z forumowiczami. Chodzi mi o bak w moje mz Która jest z 1964 roku, a dokładnie o chromowane wstawki które posiada.


Przeszukałem można powiedzieć cały internet nawet zalogowałem się na niemieckie forum MZ i nic. Nie znalazłem żadnego zdjęcia z ta jaskółką która by miała w tym roczniku taki bak(kupiłem ją od człowieka który ją sprowadził dawno temu z niemiec i mówił że nic przy nie nie ruszał). Spotkałem się tylko z zerówkami z takim bakiem i jaskółkami o pojemności 250.
nasuwa mi się myśl czy ludzie którzy odrestaurowywali te jaskółki żeby zbić z kosztów malowali tylko same szparunki tak jak na zdięciu poniżej

Chciałbym po mału zacząć odrestaurowywać mz ale jestem w kropce czy robić z chromem na baku czy ze szparunkami jak wyżej.

motomaciey - 2013-11-06, 22:02

Pamiętaj, że w Niemczech był znacznie większy wybór części akcesoryjnych do motocykli. Możliwe, że klient, który kupował motocykl z salonu zażyczył go sobie właśnie z takim zbiornikiem. Skoro motocykl przejeździł pół wieku w takim malowaniu myślę, że należałoby je odtworzyć, nie zmieniać, ze względu na to, że jest to już kawałek historii.
Piegus - 2013-11-06, 22:20

źle szukasz :D

kolor bodajże ral 5009

Adax - 2013-11-06, 23:13

Niezła sztuka. Też uważam, że powinieneś zostawić tak jak jest.
Swoją drogą zawsze zastanawiałem się jak to robili? Czy najpierw chromowali boki zbiornika i potem lakierowali co trzeba czy może inaczej? Masz okazję sprawdzić czy pod lakierem jest chrom?

motomaciey - 2013-11-06, 23:18

W starych Jawach był chromowany cały zbiornik a potem malowany na około.
marti - 2013-11-07, 08:08

Bak jest chromowany w całości. koszt takiej imprezy to około 900zł
kosior30 - 2013-11-07, 08:19

Warto. Sądzę, że drugiej takiej w Polsce nie uświadczysz.
Marek2702 - 2013-11-07, 08:53

marti Ja też mam w planie zrobić zbiornik z takim chromem.Rozpatruję metodę malowania proszkowego w chromie.Dysponuję tylko zdjęciami ,dlatego gdybyś mógł wykonać szablon tego elementu to byłoby to pomocne w odtworzeniu oryginału. :piwo: Z góry dziękuję.
marti - 2013-11-07, 11:00

z szablonem nie ma problemu w wolnej chwili da się załatwić. Ostatnio na alledrogo ktoś wystawiał takie szablony wycięte z tej folii chromowanej nakleja ją się i maluje bezbarwnym cały bak myślę ,że to by było dobre rozwiązanie tylko ciekawe na jaki okres czasu ta folia wytrzyma pod bezbarwnym lakierem.
Marek2702 - 2013-11-07, 11:57

marti Skonsultuje się z moim lakiernikiem i napiszę co on o tym sądzi.
Arturo - 2013-11-07, 18:22

nazwa bardzo podobnego koloru na fiatach 126p to "zomo"
symul - 2016-11-11, 14:41

Witam. Powoli zabieram się za malowanie mojej MZ ES 250/1 z 1962 roku.
Spodobał mi się kolor "meksykańska czerwień", i mam zamiar malować w takim kolorze.





Nigdzie nie mogę znaleźć informacji na temat tego chromu na baku, czy jest on położony na baku, czy po prostu przyczepiany?

Pozdrawiam :)

ETZ_PRORIDER - 2016-11-11, 17:26

Wydaje mi się, że chrom jest nakładany przed malowaniem na zbiornik, widziałem taki zbiornik na olx-ie ;)
symul - 2016-11-11, 18:13

Też mi się wydaje. Tylko słyszałem np. że w tych Jawach Perak chromują baki, to najpierw cały bak chromują, a dopiero później się go maluje i koszt takiego chromowania to 700 zł także :)
rastuch - 2016-11-12, 19:05

To dobrze słyszałeś o kosztach.

Swego czasu były na allegro takie chromowane naklejki na bak.
Jak to się zachowuje przy promieniach uv i eksploatacji to nie wiem ale rozwiązaniem budżetowym może być ogarniecie jakiegoś papieru przylepnego w kolorze chrom (są folie do oklejania aut i wycięcie na ploterze czy tez samemu się pomęczyć ze skalpelem.
Potem kilka bezbarwnych warstw na cały zbiornik by zniwelować schodki i gotowe.

symul - 2016-11-14, 18:05

A koledzy to całe "chromowanie natryskowe"? Wiecie może czy jest opcja pochromowania tej części a nie całości i jakie są orientacyjne koszty takiej operacji?
halcik - 2016-11-14, 19:22

Kiedyś jak się zainteresowałem tematem to wyszło, że taki chrom jest w cenie chromu. Ciekawe jakby to było z napylaniem jak na odbłyśniki, ale wtedy musiałby iść jeszcze na to klar jeśli w ogóle by go ten "chrom" przyjął
motomaciey - 2016-11-14, 19:39

symul napisał/a:
Nigdzie nie mogę znaleźć informacji na temat tego chromu na baku

Bo bardzo słabo szukasz, następnym razem użyj wyszukiwarki.
Tematy zostały scalone.

Hvil - 2016-11-14, 20:43

Chromowanie natryskowe jest dużo tańsze i dokładnie nazywa się "napylaniem próżniowym warstwy aluminium". Ja tak odnawiam wnętrza reflektorów, pomalowałem tak na chrom plastikowe przełączniki do mz.

Kolega zaszalał i użył tego na elementy zewnętrzne garbusa. I fachowiec kręcił nosem, że to się nie nada, bo to duże delikatniejsze od chromu na czynniki zewnętrzne i dużo miększe, ale o dziwo już 4 rok jakoś się to 3mie na garbim:-)

kosior30 - 2016-11-14, 21:50

Hvil napisał/a:
Ja tak odnawiam wnętrza reflektorów


Z ciekawości - jaki to jest koszt? Ma znaczenie plastik a metal?



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group