To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
MZ KLUB POLSKA
Klub Miłośników Motocykli MZ

Narzędzia, sprzęt warsztatowy, chemia - szlifierka kątowa z systemem x-lock

Zuh - 2021-02-13, 17:30
Temat postu: szlifierka kątowa z systemem x-lock
Posiada ktoś kątówke Boscha z systemem szybkiego montażu tarcz x-lock?
Warto dopłacać do tego systemu?
Jak jest z wytrzymałością tego mocowania?
Chodzi mi o to czy po czasie nie łapie luzów itp
W ogóle co możecie powiedzieć na ten temat?

Marcin W. - 2021-02-14, 03:26

Witaj
Osobiście nie mam ale wiem że posiadając standardowe mocowanie można dokupić ten typ o który pytasz.
Jeśli chodzi o samą szlifierkę to mam tą od dwóch lat i mogę ją polecić. Szlifierka kątowa Bosch GWS 17-125 CIE 060179H002 Koszt 580zł. Nie wiem czy jest wersja z tym mocowaniem. Już parę razy chciałem kupić te mocowanie ale zapomniałem. :D
https://allegro.pl/listing?string=Szlifierka%20k%C4%85towa%20Bosch%20GWS%2017-125%20CIE%20060179H002&bmatch=cl-cx210105ap-enfasap-diap-uni-1-4-0129
Myśle że ten typ mocowania sprawdzi się jeśli często wymieniamy osprzęt do szlifierki... :piwo:

Zuh - 2021-02-14, 14:26

Tarcze z systemem x-lock pasują do zwykłych kątówek, odwrotnie już nie ale nie wiedziałem że można dokupić takie mocowanie do zwykłej kątówki. To trzeba byłoby całą głowice wymieniać.
Aż tak mocna mi nie jest potrzebna, ważne aby była mała i lekka i regulacja obrotów z funkcją utrzymania obrotów bez względu na obciążenie silnika.
Model jaki mnie interesuje to GWS 9-125 s (zwykłe mocowanie tarcz) albo GWX 9-125 s (taka sama tylko z systemem szybkiego montażu)
Widzę, że twoja też ma regulacje obrotów z funkcją utrzymania obrotów. Jak to działa w praktyce? Sprawdza się czy raczej słabo to działa?
Ogólnie mam trzy kątówki. Jedna makita sieciowa z tarczą do cięcia, ,makita na baterie - używam ją jak grzebie coś na dworze i czasami w warsztacie i trzecia to ta którą kupiłem na szybko (po awarii wcześniejszej) marki vulcan i na niej mam zamontowane tarczę listkową albo grubą do szlifowania.
Vulcan idzie do przerobienia na stacjonarną szlifierkę. Nowa będzie właśnie do szlifowania i dlatego zależy mi na regulacji obrotów a że będę zmieniać tarcze z listkowej na grubą do szlifowania to fajnie byłoby mieć ten system szybkiego montażu.
Ale jeśli ma mi się ta głowica mocująca rozlecieć po okresie gwarancji to wole tradycyjne rozwiązanie.

Marcin W. - 2021-02-14, 15:40

Regulacja obrotów przydaje się np. przy szlifowaniu lub polerowaniu także jak byś chciał kawałek pleksi uciąć bo przy wyższych obrotach sie topi. Mocniejsza małą szlifierka przydaje się przy czyszczeniu elementów stalowych za pomocą szczotki drucianej. Poprzednia przy właśnie czyszczeniu elementów stalowych mi się spaliła to też była szlifierka Bosch ale miała mniej mocy i swoje już zrobiła... Zapewne też mocniejsza szlifierka przyda się przy cięciu grubszej blachy. :piwo:
Zuh - 2021-02-14, 17:36

Właśnie do tego potrzebuje regulacji obrotów ale chodzi mi o to czy funkcja podtrzymywania ustawionych obrotów niezależnie od obciążenia silnika działa? Np ustawie 500obr i jak się dociśnie do obrabianego elementu to czy obroty spadają czy maszyna podbija obroty do ustawionej wartości?
Oczywiście moc w szlifierce jest potrzebna i do niektórych prac jest wręcz wymagana większa moc, chociaż ja akurat bardziej potrzebuje mniejszej i lżejszej szlifierki niż mocnej. Do cięcia grubych blach, rur czy profili mam dużą kątówkę ale rzadko tnę coś grubszego. Szczotki drucianej na kątówkę już w ogóle bardzo rzadko używam.

Marcin W. - 2021-02-14, 18:14

Nie zauważyłem aby pod obciążeniem obroty drastycznie się zmniejszyły więc w mojej uznaje że są stabilne... Nie wiem czy jest tak w każdym modelu...
Szlifierka ma też jakieś zabezpieczenie kick coś tam i ma się wyłączać jak zostanie odrzucona coś chyba jak w pile spalinowej. Choć u mnie jeszcze to nie zadziałało może przez to że nie było takiej potrzeby... :piwo:

Zuh - 2021-02-14, 19:36

No zabezpieczenie przy zablokowaniu czy odrzuceniu to też mam w makicie ale też nigdy nie było okazji aby się włączyło.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group