To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
MZ KLUB POLSKA
Klub Miłośników Motocykli MZ

Napęd - Stożek piasty sprzęgła, MZ ES 250/2 rocznik 67 a 69

adgawpl - 2022-06-14, 11:45
Temat postu: Stożek piasty sprzęgła, MZ ES 250/2 rocznik 67 a 69
Witam
"Rozkręca" mi się sprzęgło, tzn. podczas jazdy sprzęgło zaczyna się kręcić na stożku wału. Stożek na wale i sprzęgle jest trochę zjechany. Kupiłem na gmoto nowy: Stożek piasty sprzęgła, w opisie było że pasuje do: MZ ES 250 /2 Trophy 1969, mój sprzęt jest z 67 roku.
Może ktoś wie czy rocznikowo ten element mógł być różny?
Porównałem suwmiarką wymiary nowego Stożek piasty ze starym, wymiarowo jest ok. Ale po nałożeniu jednego i drugiego na czop wału zauważyłem że nowy nie wchodzi na czop wału tak głęboko, jak stary. różnica jest około 3-4 mm.
Czy jednak stożki rocznikowo były jakieś różne?
Mam jeszcze możliwość zwrotu zakupionego Stożka piasty sprzęgła.

ETZ_PRORIDER - 2022-06-14, 13:33

Pamiętaj, że jak się sprzęgło zrzuciło to obie powierzchnię się poharatały i mają góry i doliny na płaszczyźnie. Nowy stożek nie siada tak głęboko, bo trzeba go dopasować do wału poprzez docieranie na pastę zaworową które zetrze zniekształcenia na wale i dopasuje do siebie oba elementy.
slawek76 - 2022-06-14, 21:53

Ja zawsze kupuje nowy stożek i resztę sprzęgła wiadomo stare elementy,
ale stożek WK np z 4motor i zawsze pasowało nie było problemu.

w prawdzie nie są to jakieś duże ilości, bo zakupiłem ich w sumie 4 szt. ale wszystkie cztery WK i wszystkie pasowały.

Jeżeli stożek Ci siada za "wysoko" to ostatnia tarcz sprzęgła zacznie Ci spadać ze zbieraka.
Zbierak Trophy jest "głębszy" niż Jaskółkowy więc jest szansa, że tarcz nie spadnie, ale wątpliwy taki montaż.

adgawpl - 2022-06-15, 13:49

Dzięki za podpowiedzi.
Stożek spróbuję docierać aż będzie pasował.

mar09 - 2022-06-15, 21:43

Kiedyś problemem było znalezienie stożka aby dało się go osadzić... od kilku lat gdy na rynku są bliźniacze WK, Duellsy i inne podobne z obróbką w minusie, problem w zasadzie zniknął przez co wiele, ale to bardzo wiele wałów można bez problemu stosować nadal. Wiele razy wciskałem nowy stożek na wał który wyglądał jak pole po oraniu... bez problemu wytrzymuje nawet palenie gumy, a jak zrywa to materiałowo zawsze piasta bardziej obrywa tak ja w oryginale.

Położenie zabierak zawsze jest podobne, bez znaczenia czy Jaskółka czy Trophy gdyż różnią się tylko blachą, inne zabieraki są już 5-biegowych i zupełnie inne w zerówkach. Jeśli siada Ci naprawę wysoko.. musisz docierać do bólu i dać bardziej wygiętą podkładkę, np. taką: http://sprzedajemy.pl/mz-...ea9f-nr65816127

adgawpl - 2022-06-22, 08:36

Ok, dzięki za link do podkładek


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group