» SZUKAJ
» FAQ
» ALBUM
» UŻYTKOWNICY
» REJESTRACJA
» REGULAMIN




Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: motomaciey
2012-08-14, 18:29
Trzymanie na sprzęgle pytanie czysto teoretyczne
Autor Wiadomość
azja25 


Motocykl: Mz 150 etz
Pomógł: 1 raz
Wiek: 41
Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 148
Skąd: Płock
Wysłany: 2012-08-14, 18:01   Trzymanie na sprzęgle pytanie czysto teoretyczne

Mam pytanie odnośnie trzymania na sprzęgle na światłach. Dziś dałem sięprzejechać swoją mz 251 kumplowi ja pojechałem za nim mz 150. Okazało się że przez kilka skrzyżowań trzymał na biegu i sprzęgle ok 1,5 min na światłach. Jak bardzo jest to szkodliwe dla silnika i sprzęgła co się dzije ze sprzęgłem jeśli ktoś jeździ w ten sposób przez dłuższy okres czasu?
 
     
Giemza 
Zlotowicz
Sasza/Ivan/Sergiej

Motocykl: 150,250,251,TS 350
Pomógł: 14 razy
Wiek: 31
Dołączył: 27 Paź 2007
Posty: 909
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-08-14, 18:16   

azja25 napisał/a:
Jak bardzo jest to szkodliwe dla silnika i sprzęgła co się dzije ze sprzęgłem jeśli ktoś jeździ w ten sposób przez dłuższy okres czasu?


wyrzuć to sprzęgło bo widze ze Ci nie potrzebne.

a domyśl sie po co masz sprzęglo?
 
 
     
Wawiak 

Motocykl: MZ ETZ 250, HONDA XX
Wiek: 44
Dołączył: 07 Lut 2012
Posty: 51
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-08-14, 18:23   

Giemza, jak masz odpowiadać w ten sposób to lepiej nic nie pisz. Azja zadał normalne pytanie, w sumie też jestem ciekawy. Moim zdaniem to niczemu nie szkodzi.
_________________
http://forum.mz-klub.pl/viewtopic.php?t=24577
moja MZ
 
     
motomaciey 
Jestem hardcorem


Motocykl: MZ ES 275/1, DKW RT
Pomógł: 126 razy
Wiek: 38
Dołączył: 08 Paź 2009
Posty: 4224
Skąd: Grudziądz, Warszawa
Wysłany: 2012-08-14, 18:31   

Giemza, chłopaku, za takie pitolenie trzy po trzy publiczna zjebka Ci się należy :klnie: Zadał kolega normalne pytanie więc jak masz pianę toczyć to lepiej powstrzymaj się od riposty.
_________________
Jaskół Bike na PJ
 
     
saska251 
Pogromca Trabantów


Motocykl: ETZ300, Z400, CB500
Pomógł: 41 razy
Wiek: 45
Dołączył: 09 Cze 2006
Posty: 2286
Skąd: Wrocław - ale sercem Warszawa
Wysłany: 2012-08-14, 18:38   

motomaciey, :ban1: ? :lol:

[ Dodano: 2012-08-14, 19:41 ]
azja25, teoretycznie nic się nie powinno stać, jeśli sprzęgło jest w porządku i właściwie rozłącza. Aczkolwiek powinno się wyrzucać na luz. Zakładając że ktoś tak jeździ cały czas, to szybciej siadają sprężyny, no i tarcze też się szybciej zużywają. Poza tym trzymanie klamy wciśniętej jest upierdliwe.
_________________
Zdrowaś turbino, powietrzaś pełna, gaz z Tobą.
Błogosławionaś Ty, między kolektorami i błogosławiony owoc żywota twojego - moment.
Święta turbino, matko mocy, módl się za nami wolnymi, teraz i w godzinę braku wachy. AMEN.
 
 
     
azja25 


Motocykl: Mz 150 etz
Pomógł: 1 raz
Wiek: 41
Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 148
Skąd: Płock
Wysłany: 2012-08-14, 19:51   

Dzięki za odpowiedzi ja tak oczywiście nie jeżdzę jak opisałem jechał tak kolega który ma prawo jazdy ale żadko jeżdzi i dałem mu się przejechać. Ja zwróciłem mu uwagę. Myślę że mojej mz nic się nie stało bo trwało do dosyć krótko( na kilku światłach każde po 1,5 min) ale byłem ciekawy co się dzieje bo wiem że niektórzy jeżdzą właśnie w ten sposób.

[ Dodano: 2012-08-14, 21:06 ]
Dodam jeszcze że dosyć często redukował biegi z wyższego na niższy co sprawiało hamowanie silnikiem nie wiem czy to kwestia braku wyczucia moto czy też na każdym innym tak jeżdzi zapewniał nas w pracy że radzi sobie nieźle niestety przejażdżka po zakorkowanym mieście trochę to zweryfikowała. Mam nadzieje że kilka takich redukcji nie zaszkodziło mojej mz.
 
     
vader 
RBR V251


Motocykl: MZ ETZ 251/301e
Wiek: 30
Dołączył: 04 Sty 2012
Posty: 159
Skąd: Orzechówka
Wysłany: 2012-08-14, 20:49   

Dołączę moje pytanie do tematu, mianowicie sprzęgło na zimnym moto mi ciągło ale w trakcie dżidowania dłuższego zaczynało ślizgać, więc wymieniłem tarcze,
na nowe, lecz sprzęgło dalej ciągnie nie pomaga żadna regulacja, co jest temu winne?? sprężyny?
_________________
Co to jest spódniczka? To kurtyna najmniejszego teatru świata, w którym raz odbywa się premiera, co miesiąc krwawy dramat i mieści jednego widza na stojąco.
Jeżeli zginę to w przekonaniu , że robiłem to co naprawdę kochałem - motocykle.
 
 
     
Kudlaty2007
[Usunięty]

Wysłany: 2012-08-14, 21:18   

w swoją na sprzęgle trzymam tylko w razie konieczności, bo wiadomo jak jest w 250 z znalezieniem luzu, a jak motor nie jest pierwszej młodości i ma znaczny przebieg to sytuacja jest utrudniona. A najbardziej wkurwiają mnie korki.Czekam na dłuższy dystans albo pcham nogami.
 
     
mczmok 
Na 2 kołach od 1984


Motocykl: etz 250
Pomógł: 15 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Kwi 2007
Posty: 1914
Skąd: śląskie-Radzionków
Wysłany: 2012-08-14, 21:27   

Sprzęgło mokre w zależności od parametrów i warunków pracy tj, obrotów, jego obciążenia jest wrażliwe na uszkodzenie przy pracy ciągłej, z uwagi, iż nigdy nie jest eliminowane tarcie (tak jak w sprzęgle suchym w samochodach).
Przy dłużej pracy przez właśnie to tarcie dochodzi do wydzielenia się ciepła na okładzinach i płytkach.
W skrajnych przypadkach: gdy sprzęgło chodzi przez dłuższą chwilę np: włączenie go na postoju a później np. następuje szybkie ruszanie czy ruszanie pod górkę następuje następne nagły skok temperatury, co pociąga za sobą gorsze smarowanie przegrzanym olejem w efekcie rośnie jeszcze bardziej temperatura co wywołuje efekt synergii w efekcie uszkadzając sprzęgło.

Jak mówiłem wcześniej zależny to od wielu czynników np. wysoka temperatura oleju (w lecie), gorsza jakość oleju, itp, itd ma wpływ na efekt końcowy.

Osobiście nie nie używam sprzęgła dłużnej niż prze kilkanaście kilkadziesiąt sekund i przy takim traktowaniu sprzęgło ETZ jest niezniszczalne.
_________________

 
 
     
John 


Motocykl: MZ, XX
Pomógł: 8 razy
Wiek: 36
Dołączył: 02 Maj 2009
Posty: 1275
Skąd: Sierpc/Oleśnica
Wysłany: 2012-08-14, 22:46   

azja25 napisał/a:
Dziś dałem sięprzejechać swoją mz 251 kumplowi ja pojechałem za nim mz 150.


A czasami nie po 16 na jachowicza?
 
     
azja25 


Motocykl: Mz 150 etz
Pomógł: 1 raz
Wiek: 41
Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 148
Skąd: Płock
Wysłany: 2012-08-14, 22:52   

Zgadza się to my jechaliśmy :mrgreen:
 
     
Dodge 

Motocykl: MZ ETZ 250
Dołączył: 23 Mar 2011
Posty: 42
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2012-08-14, 23:57   

ja tez nie trzymam na sprzęgle ponieważ według mnie szybciej zużyje się sprzęgło. A z luzem nie mam problemu w etz 250 wiec po co trzymać go na sprzęgle gdy można luz włączyć
_________________
http://forum.mz-klub.pl/viewtopic.php?t=21478
 
     
Adam_H 
$Adam$

Motocykl: MZ TS 250
Wiek: 37
Dołączył: 01 Wrz 2007
Posty: 41
Skąd: Konstancin-Jeziorna
Wysłany: 2012-08-15, 17:59   

Trzymając włączone sprzęgło ściskane są cały czas sprężyny sprzęgłowe, co powoduje ich zużycie, a łożyska wału korbowego są obciążone siłą poosiową równą sile docisku dźwigienki, więc te łożyska też się teoretyczne zużywają troszeczkę szybciej. Właśnie dlatego konstrukcyjnie, sprzęgło MZ nie robi szału ale w praktyce jeżeli się go nie przegrzewa i nie strzela z niego często to działa :)
_________________
Nie sztuką jest się rozpędzić, sztuką jest się zatrzymać...
 
 
     
BoloBenio 
DEUTSCHE FAHRZEUG

Motocykl: MZ ETZ 250 NX 650
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Cze 2011
Posty: 124
Skąd: Śląsk- Wodzisław
Wysłany: 2012-08-15, 20:45   

Ja dodam od siebie że każdy mechanik samochodowy powie że nie trzyma się nogi, reki na sprzęgle. A dlaczego to już odpowiedź padła nie raz, między innymi to że części się szybciej zużywają- nie idąc głębiej.

Jeżeli chodzi o mnie to jeżeli jest korek np. do ronda czy świateł to zazwyczaj pcham się do przodu- wiadomo szlachta zawsze przodem :lol:
Jeżeli już stoję gdzieś w środku korku to nigdy nie trzymam na sprzęgle, tylko mam luz i lukam czy przy moto wszystko ok albo szukam krajobrazu płci pięknej.
Inna sytuacja jest wtedy gdy stoję na światłach jako pierwszy, mam zazwyczaj już bieg i trzymam na sprzęgle po to aby w miarę szybko ruszyć i nie tamować ruchu oraz nadrobić stracony czas :grin: Uważam że jest to dobra metoda zachowania się w ruchu drogowym.
_________________
Emzeta i urawano kieta :D


MZ ETZ jak BMW klasa sama w sobie ;)
 
 
     
kosior30 
Klubowicz
Łysy JWP


Motocykl: MZ ETZ 250e '87
Pomógł: 138 razy
Wiek: 37
Dołączył: 24 Maj 2009
Posty: 7479
Skąd: Żyrardów
Wysłany: 2012-08-16, 14:43   

Podsumowując - zużywają się olej, tarcze, przekładki, sprężyny dociskowe, łożysko w gwieździe i wyciskaczu, łożysko, na którym siedzi zabierak oraz ścięgna lewej ręki. Nieumiejętne hamowanie silnikiem również zużywa sprzęgło (rozgrzewa je tak samo, jak nieumiejętne ruszanie).
_________________
Motor to masz w pralce! ||| "Prawdziwy facet poci się olejem, jak rozdzielacz w Bizonie" :) ||| Spirit: "Jak odpalisz moją MZtę jestem twój"
"Jawa is made for repairing, MZ is made for riding"
"Smutne jest to, że wy, Polacy macie taki problem z alkoholem"
 
 
     
gary 
motórzysta


Motocykl: MZ ETZ 250
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Mar 2012
Posty: 45
Skąd: ok. Bielska-Białej
Wysłany: 2012-08-16, 15:03   

kosior30 napisał/a:
Nieumiejętne hamowanie silnikiem również zużywa sprzęgło (rozgrzewa je tak samo, jak nieumiejętne ruszanie).


W 2T hamujesz silnikiem?
_________________
MZ ETZ 250 88'

- No, to za bezpieczny weekend, Władziu!?
- Za bezpieczny...
 
 
     
kosior30 
Klubowicz
Łysy JWP


Motocykl: MZ ETZ 250e '87
Pomógł: 138 razy
Wiek: 37
Dołączył: 24 Maj 2009
Posty: 7479
Skąd: Żyrardów
Wysłany: 2012-08-16, 15:16   

A dlaczego nie? Hamowanie silnikiem w 2T jest nawet bardziej wydajne, niż w 4T. Po prostu trzeba umieć to robić, żeby nie zarżnąć silnika.
_________________
Motor to masz w pralce! ||| "Prawdziwy facet poci się olejem, jak rozdzielacz w Bizonie" :) ||| Spirit: "Jak odpalisz moją MZtę jestem twój"
"Jawa is made for repairing, MZ is made for riding"
"Smutne jest to, że wy, Polacy macie taki problem z alkoholem"
 
 
     
Zuh 
Jeżdżący na eMZecie


Motocykl: ETZ 150
Pomógł: 10 razy
Wiek: 34
Dołączył: 20 Maj 2007
Posty: 885
Skąd: Łąkie (Lubuskie)
Wysłany: 2012-08-16, 15:24   

Sprzęgło używa się tylko przy ruszaniu, przy zmianie biegów (w motocyklach nie zawsze) oraz przy hamowaniu.

Giemza jesteś w błedzie. Sprzęgło nie jest po to aby mieć zapięty bieg i czekać na zielone światło.

Nawet jak jesteśmy pierwsi na światłach to też powinniśmy stać "na luzie". Pomarańczowe światło jest między innymi po to aby się przygotować do jazdy i właśnie wbić ten pierwszy bieg.

Mokre sprzęgło oczywiście się zużywa tak jak wyżej napisali koledzy. A jeżeli chodzi o suche sprzęgło to pierwsze siada łożysko oporowe które powinno przeżyć tarcze. I jak sprzęgło suche jest ok a słychać łożysko oporowe to najprawdopodobniej kierowca na zielone światło czeka na sprzęgle a w korkach nie wrzuca luzu.
_________________
MZ - Majstersztyk
 
 
     
Jeżak 
ETS'iarz:)


Motocykl: ETS 250 x3
Pomógł: 46 razy
Wiek: 30
Dołączył: 02 Cze 2009
Posty: 1800
Skąd: Pułtusk WPU
Wysłany: 2012-08-16, 17:58   

kosior30 napisał/a:
Nieumiejętne hamowanie silnikiem również zużywa sprzęgło (rozgrzewa je tak samo, jak nieumiejętne ruszanie)
Poza tym hamowanie silnikiem dwusuwowym nie bardzo dobrze na niego wpływa. Przy dużych obrotach silnika i gdy przepustnica jest domknięta to zbyt mało paliwa się dostaje, a co za tym idzie mniej oleju. W skrzyni korbowej nastepuje mniejsze/słabsze smarowanie. Już lepszym rozwiązaniem jest wcisnąć sprzegło i się toczyć na klamce wciśniętej.
Jeśli chodzi o sprzegło, to czasami jak już nie zdołam przed światłami wrzucić luzu, to już trzymam na nim-zdarza się to sporadycznie...ale. Troche takie szukanie luzu jest denerwujące :-D Najbardziej to zyżywa się to łożysko w gwieździe. W tropiku i jaskółach było lepsze niż te co w TS i ETZ.
_________________

 
 
     
wojtek.mz 
Ekipa PMI


Motocykl: MZ
Pomógł: 86 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Gru 2010
Posty: 2938
Skąd: powiat PMI
Wysłany: 2012-08-16, 20:34   

Jeżak napisał/a:
W tropiku i jaskółach było lepsze niż te co w TS i ETZ.
A skąd to wiesz ???? Poprzyj to faktami mistrzu !! :piwo:
_________________
ES 250/2-1970r,ETZ 250-1989r MILICYJNA, ETZ 250-1981r, ETZ 250-1984r GESPANN, ETZ 250-1988r, ETZ 150-1989r teraz 125, SKORPION TOUR-1996r
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Copyright © 2004-2015 MZ KLUB POLSKA
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14