» SZUKAJ
» FAQ
» ALBUM
» UŻYTKOWNICY
» REJESTRACJA
» REGULAMIN




Poprzedni temat «» Następny temat
Dystansowanie wału w karterach MZ ETZ 150
Autor Wiadomość
Mzetzman 

Motocykl: MZ ETZ 125
Wiek: 35
Dołączył: 06 Wrz 2020
Posty: 60
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-03-14, 18:19   Dystansowanie wału w karterach MZ ETZ 150

Postanowiłem zamontować w swoim nowym silniku podkowę w komorze korbowej. Przygotowałem stare łożyska żeby móc na sucho złożyć wał w karterach w celu dopasowania podkowy (przeszlifowałem łożyska żeby na luźno wchodziły w karter i na czopy wału). Podkowa ma 7,6mm grubości natomiast odległość między przeciwwagami ok 8,4mm. Daje to margines błędu 0,4mm (na stronę). Poskładałem to na sucho, dałem uszczelkę 0,5mm pod lewą pokrywkę(stary model karterów) i zauważyłem że wał jest przesunięty w stronę sprzęgła,tj. luz z lewej strony(karter-przeciwaga)=0,7mm a z prawej = 1,9mmm.

Tak być nie może bo obciera mi podkowę z prawej strony. Instrukcja serwisowa nic o tym nie mówi ale coś mi się wydaje że późniejsza zmiana konstrukcyjna z aluminiowej pokrywki na seger miała na celu pozbycie się tego błędu ustawienia wału (łożysko dobite do segera bez żadnych uszczelek).
Postanowiłem pozbyć się uszczelki która po skręceniu śrubami ma ok 0,4mm i dodać jedynie podkładkę dystansową 0,2mm z lewej strony (od sprzęgła). Dzięki temu wał przesunie się o 0,6mm w prawo i będzie symetrycznie względem przylgni karterów - z obu stron karter-przecziwaga = 1,3mm.
Czy moje rozwiązanie jest wg. was w porządku?
 
     
mar09 


Motocykl: ES300/TROPHY/ETZ250
Pomógł: 23 razy
Wiek: 42
Dołączył: 01 Wrz 2012
Posty: 390
Skąd: Krasnystaw/Lublin

Wysłany: 2022-03-14, 19:12   

Tak jest w porządku lecz to tylko jedno wyjście, u siebie zwykle mierzę komorę wału i sprawdzam "na sucho" jak docelowy wał do niej pasuje... wtedy jest opcja wyliczenia optymalnego rozstawu tarcz wału przed regeneracją.. nieźle przydatna w przypadku wszystkich silników MZ 250cc gdzie jest znacznie trudniej niż EM150. Jeśli zrezygnujesz z uszczelki pod tym dekielkiem dodaj 0,1mm na masę uszczelniającą.
_________________
Aktualna oferta części: http://sprzedajemy.pl/oferty-uzytkownika-1981282
Foto-relacje z remontów: http://www.fotosik.pl/u/marcink46/albumy
marii-tech - serwis/części/usługi
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Copyright © 2004-2015 MZ KLUB POLSKA
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14