» SZUKAJ
» FAQ
» ALBUM
» UŻYTKOWNICY
» REJESTRACJA
» REGULAMIN




Poprzedni temat «» Następny temat
Światła(stroboskopy) BORu w MZ
Autor Wiadomość
eMZetkowicz 


Motocykl: MZ ETZ 251e / 250A
Pomógł: 15 razy
Wiek: 39
Dołączył: 09 Gru 2004
Posty: 706
Skąd: Sanok
Wysłany: 2005-01-12, 23:47   Światła(stroboskopy) BORu w MZ

Zacznę od tego że jestem przeciwnikiem wkładania w MZ zbyt dużej ilości zbędnych gadżetów, a także robienia z niej choinki, moja MZ ma być utrzymana w oryginalnym klimacie, no poza oczywistymi usprawnieniami...

ALE!

Od pewnego czasu chodzi mi po głowie pewien ciekawy pomysł..

Napewno widzieliscie kiedyś samochody BORu(dla niewtajemnoczonych: Biuro Ochrony Rządu), mają oni pod zderzakiem zamontowane z przodu dwa światła, niebieskie i czerwone, które migają w specyficzny sposób(kilka razy szybko jedno i kilka razy szybko drugie - po czym cykl się powtarza), na końcu jest link z małą animacje która to zobrazuje.

Jako że mam biale klosze kierunków które każdy z was może sobie również założyć, pomyślałem że można by tam wbudować powiedzmy 8 czy ileś tam diód rozmieszczonych dookoła żarówki przy krawędzi obudowy, kolor dowolny, ja w swojej jak już to wszystko oczywiście na fioletowo więc diody UV, następnie sterownik którego schemat mam i zainteresowanym mogę udostępnić.

Wykonanie wszystkiego jak dla mnie to czysta przyjemnosć gdyż zajmuje się elektroniką i lubie robić nie tylko takie zabawki, płytki byłbym w stanie sam przygotować i te pod diody i tą pod sterownik, elementy do budowy układu to śmieszna sprawa wię koszty niewielkie, kto by chcicał można umieścić to też w tylnych kierunkach.

Zalety są takie że wszystko jest niewidoczne, sterownik w lampie, diody w obudowach kierunków, mały włącznik typu push on microswitch(raz nacisniesz włączone, drugi raz wylączone) można umieścić w dowolnym miejscu, ja bym kombinowal tak aby wszystko było bezkolizyjne i nie ingerowało wogóle w instalacje czy wygląd, no ale to już mój problem, taki jestem perfekcjonista pieprzony :oops:

Efekt natomiast mógłby być bardzo ciekawy zwłaszcza w nocy przez miasto czy na zlocie, zresztą nie musze nic więcej mówić :D Napiszcie co o tym sądzicie, poniżej link do pliku z animacją.

http://edw.com.pl/library/pliki/bordd.zip

Aha i żeby ktoś o jakimś plagiacie nie pomyślał, pomysł i schemat zaczerpniety jest z gazety EdW, kto chce może zamówić nawet gotowy zestaw ja planuje przygotować płytke i reszte sam o ile już i wg. moich własnych preferencji(lubie indywidualizm :wink: )
_________________
eine Melodie auf alle Strassen: MZ!!!
MOTORRADWERK ZSCHOPAU
 
 
     
miszak
[Usunięty]

Wysłany: 2005-01-13, 00:01   

nie wiem jak reszta ale mi to zbytnio się nie podoba. pomysł oczywiście ciekawy ale... na moje to nie pasuje do MZ , może jakiś japończyk albo włoch to tak . a po drugie do ESek to w ogóle nie pasuje . kojarzy mi się to od razu z rządową paradą, albo eskortą. mi osobiście najbardziej podobaja się motocykle w 100% oryginalne albo b.bliskie oryginałowi.

ps. mam nadzieje że nie nabierzesz antypati do mnie z powodu mojej wypowiedzi :lol:
 
     
eMZetkowicz 


Motocykl: MZ ETZ 251e / 250A
Pomógł: 15 razy
Wiek: 39
Dołączył: 09 Gru 2004
Posty: 706
Skąd: Sanok
Wysłany: 2005-01-13, 00:05   

Ależ skąd, wszystko gra :)
Jak mówilem na początku też za takim czymś nie przepadam, ale pomysl dosyć ciekawy, może ktoś inny spróbuje choć sam mam zamiar to zrobić i założyć choćby do przetestowania na kilka kilometrów a potem moge zdjąć(stąd to aby było bezkolizyjne z moto)
Narazie jest to pomysł, na realizacje będzie czas jak będzie kasa :D
_________________
eine Melodie auf alle Strassen: MZ!!!
MOTORRADWERK ZSCHOPAU
 
 
     
tomcio 

Motocykl: ETZ 150
Wiek: 37
Dołączył: 16 Paź 2004
Posty: 258
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2005-01-13, 13:27   

mnie by sie podobalo takie cos...ale powiedz jak mam zrobic taka plytke jezeli nie mam zielonego pojecia o elektryce :roll: i tu sie zaczyna robic probem..
_________________
=>WITAM I O ZDROWIE TWOJEJ MZ PYTAM:-)<=
..::Remont MZ ciąg dalszy::..
==>MOJ PAMIETNICZEK<==
Po co pic i jezdzic jak mozna palic i latac ?:)
 
 
     
OlseN 
born to ride ....


Motocykl: CBR 900 RR
Wiek: 35
Dołączył: 05 Sty 2005
Posty: 282
Skąd: Nisko/Lublin
Wysłany: 2005-01-13, 16:44   

No ciekawy pomysł tylko ja mam identyczny problem jak tomcio. Nie cholery elektroniki nie czaje. "Rad bym był" gdybyś napisał jakies małe objaśnienia jak to mozna w miare prosty sposób wykonać (chyba że chcesz chronić swój patent) :P :lol:
_________________
http://bikepics.com/members/mictry/

 
 
     
eMZetkowicz 


Motocykl: MZ ETZ 251e / 250A
Pomógł: 15 razy
Wiek: 39
Dołączył: 09 Gru 2004
Posty: 706
Skąd: Sanok
Wysłany: 2005-01-13, 17:39   

OK, więc tak, patent nie jest mój może z wyjątkiem umieszczenia tego w obudowach kierunków :wink: Podstawowa wersja układu która zawiera 24 diody w każdej gałezi opisana jest w gazecie której skany załączam do postu. Wykonanie nie sprawi początkującym problemu no a jak już macie wątpliwości to może warto znaleźć znajomego troche bardziej obeznanego z lutownicą. Gotowy układ (tzn. elementy z płytkami, złożyć trzeba samemu) można kupić za 82zł - drożyzna ze wzgl na dużą ilosc niebieskich diód, ale same płytki mozna nabyć za 8zł, a elementy można samemu wtedy skompletować przy czym sterownik nie wyniesie więcej niż 10-15zł, a diody jak już mówiłem w dowolnej ilości i kolorze również kupuje sie samemu i wg. upodobania umieszcza chociażby we wspomnianych kloszach kierunków.

Myślę że jeśli ktoś choć troszke sie postara i chce zrobic coś takiego to publikacja ta mu pomoże a efekt będzie niezły 8) Jak sam zrobie coś takiego to się pochwale :D
_________________
eine Melodie auf alle Strassen: MZ!!!
MOTORRADWERK ZSCHOPAU
 
 
     
tomcio 

Motocykl: ETZ 150
Wiek: 37
Dołączył: 16 Paź 2004
Posty: 258
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2005-01-13, 20:43   

dla mnie bez szasn wykonanie czegos takiego :( odpadam...
_________________
=>WITAM I O ZDROWIE TWOJEJ MZ PYTAM:-)<=
..::Remont MZ ciąg dalszy::..
==>MOJ PAMIETNICZEK<==
Po co pic i jezdzic jak mozna palic i latac ?:)
 
 
     
KaBaN 


Motocykl: MZ ETZ 251
Wiek: 39
Dołączył: 24 Sie 2004
Posty: 70
Skąd: Gorzyce/ Kielce
Wysłany: 2005-01-13, 21:07   

Ehhhh na pierwszy rzut oka wydaje sie nie do wykonania.. ale nie ma sie czym przejmować.. płytke spokojnie dostaniesz(w tym celu musisz złozyć zamówienie, niektóre gazety elektroniczne przysyłają płytki za friko) pozostaje tylko wlutować odpowiednie elementy na płytke.. na której znowu dal ułatwienia sa nadrukowane nazwy elemntów... wykonanie ogranicza sie do prawidłowego wlutowania elementów... no i później tylko sprawdzić czy działa poprawnie.... :pirat: Wiem ze to dla niektórych brzmi strasznie.. :roll:
 
 
     
OlseN 
born to ride ....


Motocykl: CBR 900 RR
Wiek: 35
Dołączył: 05 Sty 2005
Posty: 282
Skąd: Nisko/Lublin
Wysłany: 2005-01-14, 15:02   

Dla mnie też troche trudne i nawet nie znam sie na tych wszystkich oznaczeniach. Ale pora sie nauczyc i będe próbował :twisted: nie może sie nie udać. Dzieki eMZetkowicz
_________________
http://bikepics.com/members/mictry/

 
 
     
eMZetkowicz 


Motocykl: MZ ETZ 251e / 250A
Pomógł: 15 razy
Wiek: 39
Dołączył: 09 Gru 2004
Posty: 706
Skąd: Sanok
Wysłany: 2005-01-14, 16:11   

Spoko, niema sprawy i macie racje przy odrobinie chęci idzie to zrobić samemu, jeśli ktos by bardzo chciał to mogę pomóc przy złożeniu układu ale w wersji podstawowej opisanej w gazecie, wystarczy tylko przyslać mi komplet i odeśle złożone i działające.

Sam mam zamiar zbudować wszystko od początku korzystając jedynie ze schematu ideowego, gdyż mam jeszcze kilka pomysłów na usprawnienie układu, ale z tym już będzie wiecej zabawy. Jakby ktoś chciał coś podobnego zbudować służe pomocą :)
_________________
eine Melodie auf alle Strassen: MZ!!!
MOTORRADWERK ZSCHOPAU
 
 
     
tomcio 

Motocykl: ETZ 150
Wiek: 37
Dołączył: 16 Paź 2004
Posty: 258
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2005-01-14, 19:44   

to sluchaj! ja mysle o takim czyms na 4 lampy :D jakbys robil to na upartego daloby sie zebys kupowal czesci na pare sztuk i przyokazji mi rozpoczol z tym robote?!--ja sobie sam bede mogl dokonczyc to wsyztsko :)
_________________
=>WITAM I O ZDROWIE TWOJEJ MZ PYTAM:-)<=
..::Remont MZ ciąg dalszy::..
==>MOJ PAMIETNICZEK<==
Po co pic i jezdzic jak mozna palic i latac ?:)
 
 
     
OlseN 
born to ride ....


Motocykl: CBR 900 RR
Wiek: 35
Dołączył: 05 Sty 2005
Posty: 282
Skąd: Nisko/Lublin
Wysłany: 2005-01-15, 14:56   

Ale na tym spisie częscie nie ma rezystora R9. A na schemacie jest. Jakiej wartosci powinien on być bo bez niego mogą sie spalić diody.
_________________
http://bikepics.com/members/mictry/

 
 
     
eMZetkowicz 


Motocykl: MZ ETZ 251e / 250A
Pomógł: 15 razy
Wiek: 39
Dołączył: 09 Gru 2004
Posty: 706
Skąd: Sanok
Wysłany: 2005-01-15, 15:47   

Co do pytania tomcia, jak będę to robił to wtedy zastanowie się nad większą ilością, ale narazie o tym jeszcze nie myśle.

Olsen proponuje powiększyć schemat po zapisaniu jpg na dysku wówczas da się odczytać wartości, wartosć R9 to 100 omów, wynika z zastosowania diód niebieskich, jeśli będziesz montował inne dostosuj jego wartosć do potrzeb.
_________________
eine Melodie auf alle Strassen: MZ!!!
MOTORRADWERK ZSCHOPAU
 
 
     
OlseN 
born to ride ....


Motocykl: CBR 900 RR
Wiek: 35
Dołączył: 05 Sty 2005
Posty: 282
Skąd: Nisko/Lublin
Wysłany: 2005-01-17, 20:26   

niestety nie wyszło mi. nie wiem dlaczego ale mrugała tylko jedna strona a druga nie działała. może koleś mi adł inne częsci albo cos źle podłączyłem. migało szybko ale tylko jedna strona ale będe męczył i może sie uda
_________________
http://bikepics.com/members/mictry/

 
 
     
tomcio 

Motocykl: ETZ 150
Wiek: 37
Dołączył: 16 Paź 2004
Posty: 258
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2005-01-17, 20:29   

duzoi czasu ci na to zeszlo? :>
_________________
=>WITAM I O ZDROWIE TWOJEJ MZ PYTAM:-)<=
..::Remont MZ ciąg dalszy::..
==>MOJ PAMIETNICZEK<==
Po co pic i jezdzic jak mozna palic i latac ?:)
 
 
     
eMZetkowicz 


Motocykl: MZ ETZ 251e / 250A
Pomógł: 15 razy
Wiek: 39
Dołączył: 09 Gru 2004
Posty: 706
Skąd: Sanok
Wysłany: 2005-01-17, 21:13   

No proszę pochwalam Olsena za upór i za to że sie za to zabrał :)
Jeśli świeci jedna strona sprawdź polączenia układu scalonego i elementy wchodzące w skłąd bloku który nie świeci, napisz co dokładnie sie dzieje...
_________________
eine Melodie auf alle Strassen: MZ!!!
MOTORRADWERK ZSCHOPAU
 
 
     
OlseN 
born to ride ....


Motocykl: CBR 900 RR
Wiek: 35
Dołączył: 05 Sty 2005
Posty: 282
Skąd: Nisko/Lublin
Wysłany: 2005-01-17, 22:13   

tzn sklejenie wszystkiego to w sumie z 3 godziny. tzn sam zrobiłem płytke i musiałem zrobić dokładne rozmieszczenie elementów. potem juz montaż to około 2 godzinki. Ale tak jak mówie pełnego efektu nie udało sie osiągnąć a poza tym zepsułem jeden kondensatorek i musze jutro kupic nowy i dopiero sie od nowa zabrać. POZDRO

PS. :| Dzięki eMZetkowicz za pochwałe bo nikt mnie juz nioe docenia :diabel: :diabel:
_________________
http://bikepics.com/members/mictry/

 
 
     
eMZetkowicz 


Motocykl: MZ ETZ 251e / 250A
Pomógł: 15 razy
Wiek: 39
Dołączył: 09 Gru 2004
Posty: 706
Skąd: Sanok
Wysłany: 2005-01-17, 22:16   

Możesz być pewien że ja cie doceniam, liczy sie to że nie narzekasz że nie umiesz ale próbujesz :) Przecież każdy może :)
_________________
eine Melodie auf alle Strassen: MZ!!!
MOTORRADWERK ZSCHOPAU
 
 
     
młodymz 


Motocykl: cbr F2
Wiek: 39
Dołączył: 28 Lis 2004
Posty: 55
Skąd: Jastrzębie/śląsk
Wysłany: 2005-01-27, 23:02   

wiem jak to taniej zrobić, prościej a co najważniejsze cały układ wraz z obudową zmieścił się w przedniej lampie i nikt się to tego nie przyczepi /tzn. przegląd, kontrola drogowa/ bo poprostu w stanie beznapięciowym tego nie widać żadnych potencjalnych zmian ''wizerunku'' maszyny
stosuje tylko po jednej diodzie z każdego koloru a efekt porównywalny z 20 waszymi, a to za sprawą odbłyśnika z lampy
musze jeszcze pomyśleć na mozliwością zmian częstotliwości mrygania i zamieszcze tu ten schemacik oraz sposób ewentualnego montażu
ps. OLSEN a ty doczepiłeś kolejną pare lamp?
bo wątpie żebyś to w obudowie kierunkowskazów zmieścił :P
_________________
http://www.bikepics.com/members/mlodymz/
 
 
     
OlseN 
born to ride ....


Motocykl: CBR 900 RR
Wiek: 35
Dołączył: 05 Sty 2005
Posty: 282
Skąd: Nisko/Lublin
Wysłany: 2005-01-28, 11:01   

TZN ja nie myslałem konkretnie o kierunkach ale chodziło mi żeby działało. A drugi ujkład z lampami tez podłączałem ale po podłączeniu już nie świecił ten pierwszy, świecił cały czas ten drugi. Jak będe miał troche czasu to będe robił od nowa. Aha, czy ta płytke gotową mozna dostać w sklepie? Bez żadnych części tylko samą płytke? I jake ma oznaczenie, może wiecie?
_________________
http://bikepics.com/members/mictry/

 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Copyright © 2004-2015 MZ KLUB POLSKA
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 13