» SZUKAJ
» FAQ
» ALBUM
» UŻYTKOWNICY
» REJESTRACJA
» REGULAMIN




Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: sIaj
2009-10-16, 16:07
Skrzynia - zgrzyta - MZ TS 250
Autor Wiadomość
Merfi 


Motocykl: MZ TS 250
Wiek: 41
Dołączył: 06 Lip 2005
Posty: 46
Skąd: Jarocin
Wysłany: 2005-10-05, 19:36   Skrzynia - zgrzyta - MZ TS 250

Czy ktoś spotkał się ze zgrzytającą skrzynią biegów? Sprawa jest taka motocykl stał rok nie używany przed postojem wszytko chodziło ok Wymieniłem olej po zimi bo starego była jakaś ćwiartka wymieniłem też linke od sprzęgła i ten dekielek mocowany 3 śrubami Odpalam motocykl chce wrzucic bieg a tu zgrzyt i nic więcej Razem ze znajomym rozłożylismy sprzęgło na czesci pierwsze i ponownie złożyliśmy brakowało tam tulejki na której opiera się łożysko ma ona 12 mm długości i występuje tylko w modelu TS 250 więc ją założylismy ale nadal zgrzyty robota na marne Wszytkie mozliwe regulacje sprzęgła i nic Mam pytanie tarcze mają tak około 2,8 mm a powinny mieć 3,0mm czy mogą mieć wpływ na to że biegi zgrzytają resztaj jest ok Gdy chciałem spuscic olej przez nieuwage wykręciłem tą śrube ze sprężynką i kulką(znajduje sie ona pod spodem silnika) ale zaraz wkręciłem wiec to chyba nie ma znaczenia Nie wiem czy warto wymienić nowe tarcze bo to może nie być to i szkoda kasy co radzicie koledzy może ktoś mi pomoże ??? Wydaje mi się że sprzęgło nie rozsprzęgla do końca chociaz jak wrzuce np jedynke to dwójka juz ładnie wejdzie ale jak znowu puszcze sprzegło i ponownie wdusze te same zgrzytyy
Ostatnio zmieniony przez Qba 2006-12-15, 15:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
Michał529 
Zlotowicz


Motocykl: Ford Fiesta niestety
Pomógł: 1 raz
Wiek: 37
Dołączył: 13 Cze 2005
Posty: 223
Skąd: Warszawa - Grochów
Wysłany: 2005-10-05, 20:45   

Podejzewam ze sprezynka z kulka moze miec jakies znaczenie bo owa kulka zazębia sei z ta czescia ktora prowadzi wodziki.Jesli jej nie bedzie to prawdopodobnie biegi moga nie wchodzic albo beda wchdzily kiepsko(chociaz nie wiem bo nigdy bez tego nie probowalem, nawet mi to do glowy nie pzryszlo)Na tej prowadnicy wodzików ktora jest w krztałcie walca jest specjalnie zrobione wyżłobienie gdzieki ktoremu po wżuceniu biegu jest ,,kliknięcie" No ale jak to mówili nasi dziadowie ,,najważniejsze zeby po złożeniu silnika(w twoim przypadku spzregła) zostało jak najmniej części :mrgreen:
_________________
http://bikepics.com/members/michal529/88etz150/ --> taka była

http://polskajazda.pl/Samochody/Ford/Fiesta/18151 --> taka jest
 
 
     
jacekmz 
Zlotowicz

Motocykl: MZ ETZ 150e
Pomógł: 1 raz
Wiek: 40
Dołączył: 21 Lut 2005
Posty: 244
Skąd: Sterdyń
Wysłany: 2005-10-06, 01:18   

Witam
Spręzyna ma tylko wpływ na znajdowanie pozycji "luz" w naszej skrzyni MZ-owskiej a moim zdaniem wina zgrzytajacej skrzyni lezy jakies 40% w sprzęgle tym bardziej że na pewno po wciśnieciu "wyłączeniu" sprzegła działa ono poprawnie czyli rozsprzęgla silnik. natomiast w skrzyni mogą byc wyrobione wypustki sprzęgła kłowego albo skrzywiony wodzik ale skoro pozostałe biegi wchodza porawnie to podejżewam że mechanizm zmieniacza biegów jest OK!
Sprawdź jeszcze element wyłaczajacy sprzegło
To taka moja diagnoza

Pozdrawiam JacekMZ
 
     
Merfi 


Motocykl: MZ TS 250
Wiek: 41
Dołączył: 06 Lip 2005
Posty: 46
Skąd: Jarocin
Wysłany: 2005-10-06, 15:39   Odp

Powiem tak skrzynia nie była ruszana wiec mysle że od stania nic sie nie mogło stać a czy to może być wina tarcz sprzęgłowych mają jakies 2,8mm a powinny mieć 3 mm no i motocykl nie miał za dużo oleju jak spuszaczałem to około ćwiartki Co radzicie koledzy??

[ Dodano: 07-10-05, 12:12 am ]
a co do biegów to nie tylko jedynka tylko wszytkie gdy wcisnę sprzęgło i chce wkleszczyc 1lub 2 słychać zgrzyt lecz gdy już wrzuce to potem już zgrzytu nie słychać lecz gdy puszcze sprzęgło sytuacja się powtarza Co to może być
 
 
     
maeko 
AlphaART


Motocykl: MZ ETZ 250/88
Pomógł: 2 razy
Wiek: 35
Dołączył: 04 Wrz 2005
Posty: 418
Skąd: Sokółka
Wysłany: 2005-10-06, 15:52   

Na moje oko wina lezy po stronie sprzęgła, wymień tarcze, zalej nowy olej, a przy okazji wymień sprężyny dociskowe sprzęgła. Powodzenia
_________________
Moja MZ ETZ 250
Sztuka to odnaleźć to czego się szuka.
Wiem że na tym się nie oszukam
 
 
     
Nycha 
mod_team

Motocykl: Suzuki GS500e
Pomógł: 3 razy
Wiek: 38
Dołączył: 22 Sie 2004
Posty: 372
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2005-10-06, 17:57   

jak ruszasz kopnikiem na sprzęgle to chodzi luźno czy ciężko ?
 
 
     
Merfi 


Motocykl: MZ TS 250
Wiek: 41
Dołączył: 06 Lip 2005
Posty: 46
Skąd: Jarocin
Wysłany: 2005-10-06, 18:25   Odp

Jak ruszam kopniakiem chodzi luźno ale te zgrzyty to tak jakby do końca nie rozłączyło Złożone wszytko jest ok a co do tarcz to na tych metalowych są odciski od tych z okładziną tak jakby kiedys były sklejone wymiar tarcz powiedzmy że jest ok a sprężyny dociskowe faktycznie są krótsze powinny mieć 28,3 +- 6mm a mają jakieś 27 mm czyli nie mieszczą się w tolerancji Jeśli jeszcze możecie coś doradzić bede wdzieczny
 
 
     
maeko 
AlphaART


Motocykl: MZ ETZ 250/88
Pomógł: 2 razy
Wiek: 35
Dołączył: 04 Wrz 2005
Posty: 418
Skąd: Sokółka
Wysłany: 2005-10-06, 18:32   

a czy oby napewno te zgrzyty dochodzą ze skrzyni?? może zabierak ma wyrobione zęby albo duże koło zamachowe ma wyrobioebn zęby i temu zgrzyta jak wcisniesz sprzęgło ?
_________________
Moja MZ ETZ 250
Sztuka to odnaleźć to czego się szuka.
Wiem że na tym się nie oszukam
 
 
     
Merfi 


Motocykl: MZ TS 250
Wiek: 41
Dołączył: 06 Lip 2005
Posty: 46
Skąd: Jarocin
Wysłany: 2005-10-06, 18:47   Odp

Tak mysle że to ze skrzyni bo dopiero jak chce wkleszczyc bieg to zgrzyta i dochodzą one gdzieś ze skrzyni tak jakby napęd nie był rozłaczony do końca ale dlaczego jak wszytko jest ok???
 
 
     
Nycha 
mod_team

Motocykl: Suzuki GS500e
Pomógł: 3 razy
Wiek: 38
Dołączył: 22 Sie 2004
Posty: 372
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2005-10-06, 20:49   

a jak wciśniesz sprzęgło i pchasz na biegu to lekko idzie ? jak pchasz to lekko idzie ?
 
 
     
maeko 
AlphaART


Motocykl: MZ ETZ 250/88
Pomógł: 2 razy
Wiek: 35
Dołączył: 04 Wrz 2005
Posty: 418
Skąd: Sokółka
Wysłany: 2005-10-06, 20:56   

Nie wiem czy to coś wniesie do sprawy ale ... czy jak już wrzucisz pierwszy bieg i ruszysz tak jak byś chciał normalnie jeździć i czy przy wrzucaniu drugiego biegu też są zgrzyty?? i czy jak rdukujesz na jedynke czy zgrzyty się pojawiają??
_________________
Moja MZ ETZ 250
Sztuka to odnaleźć to czego się szuka.
Wiem że na tym się nie oszukam
 
 
     
Merfi 


Motocykl: MZ TS 250
Wiek: 41
Dołączył: 06 Lip 2005
Posty: 46
Skąd: Jarocin
Wysłany: 2005-10-06, 21:36   Odp

Powiem tak jak wrzuce jedynke to zgrzyta ruszam ładuje reszte biegów to wskakuj dośc dobrze a redukcja to idzie całkiem normalnie Nawet na postoju tak jest wrzucam jedynke zgrzyty reszta ok redukcja tez ok puszczam i znowu wduszam i znowu zgrzyty

[ Dodano: 07-10-05, 6:09 am ]
Mialem taką sytuacje spusciłem olej wymieniłem tuleje łożyska motor stał jakis tydzien bez oleju złożyłem i nie było zgrzytów jak jechałem do roboty odpalam po robocie i kur.. zgrzyty olej mam dobry nie wiem czy to może sie cos ślizgac albo coś sam nie wiem czy warto wymienic tarcze odkryłem że jedna z nich jest krzywa za korkowa nie przylega do płaszczyzny moze to jej wina no sam juz nie wiem POMOCY
 
 
     
maeko 
AlphaART


Motocykl: MZ ETZ 250/88
Pomógł: 2 razy
Wiek: 35
Dołączył: 04 Wrz 2005
Posty: 418
Skąd: Sokółka
Wysłany: 2005-10-06, 21:41   

hmm lipa jakas:/ na przyszłośc przy zakładaniu tematów podawaj tematy związane z problemem a ne typu " jeszcze jedno pytanie" to na przyuszłość. Pozdro. Podejżewam że nie obejdzie się bez rozbiurki silnika
_________________
Moja MZ ETZ 250
Sztuka to odnaleźć to czego się szuka.
Wiem że na tym się nie oszukam
 
 
     
Merfi 


Motocykl: MZ TS 250
Wiek: 41
Dołączył: 06 Lip 2005
Posty: 46
Skąd: Jarocin
Wysłany: 2005-10-07, 18:14   Odp

Niby o jaką lipę Tobie chodzi kolego a co do tej rozbiórki to co podejrzewasz jeśi w ogóle wiesz co to może być Pozdrawiam i dzieki za rade
 
 
     
Nycha 
mod_team

Motocykl: Suzuki GS500e
Pomógł: 3 razy
Wiek: 38
Dołączył: 22 Sie 2004
Posty: 372
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2005-10-07, 20:16   

heh . Jak wiadomo sprzęgło jest osadzone na wale a co za tym idzie gdy pchamy motor na b iegu i na sprzęgle i idzie on luźno to sprzęgło powinno być dobre . Co do nieprzylegania tarcz to nie jest to dobre musisz wymienić ten element który jest krzywy
 
 
     
Toma 


Motocykl: BUELL XB12X,MZ ETS,
Pomógł: 3 razy
Wiek: 47
Dołączył: 17 Wrz 2005
Posty: 301
Skąd: z zarzeczaaaa
Wysłany: 2005-10-07, 20:33   

witaj!
co do męczonej tutaj "kulki i spreżynki" - nie tylko jest odpowiedzialna za luz , ale także za pozostałe biegi - upewnij sie czy jest na miejscu , jesli jeszcze można zmniejsz obroty biegu jałowego , o ile tutaj jest wszystko ok , a motocykl stał przez dłuższy czas nie używany i nie miał do niego dostepu np.młodszy brat z ekipa :cry: to wina lezy ewidentnie po stronie sprzegła , wymien tarcze i spreżyny jesli stalowe przekładki mają wżery,głebokie rysy.itp róznież - ta inwestycja i tak bedzie pózniej procentować w przyszłości na trasie 8) nie zapominając of corse o oleju :lol:
miałem identyczny problem z jednym z Tropów zaraz po zakupie - rozbebeszyłem silnik stawaiając na skrzynie ...i nie potrzebnie , wystarczyła kuracja odmładzjąca dla sprzegła :D
powodzenia
_________________
http://www.polskajazda.pl...X,Ulysses/35209
 
 
     
Merfi 


Motocykl: MZ TS 250
Wiek: 41
Dołączył: 06 Lip 2005
Posty: 46
Skąd: Jarocin
Wysłany: 2005-10-07, 21:04   Odp

Dzieki Toma Kupiłem nowe tarcze ale tylko 3 bo podobno nowe robią grubsze a co do metalowych tarcz to niby nie są takie złe ( wgniotów niby nie mają dośc proste też są a jedna z tarcz korkowych była strasznie krzywa może to jej wina) nie moge tylko dostac tych spręzynek facet w sklepie mówił że jakies od malucha pasują bo te moje faktycznie powinny miec 28,3 a mają 27mm więc nadają się do wymiany Na co mam jeszcze zwrócic uwage przy składaniu sprzęgła Pozdrawiam

[ Dodano: 08-10-05, 5:43 am ]
Tylko dziwne jest dlaczego ono nie działa jak należy bo niby wszytko jest tarcze grubośc mają sam już nie wiem co to może być
 
 
     
maeko 
AlphaART


Motocykl: MZ ETZ 250/88
Pomógł: 2 razy
Wiek: 35
Dołączył: 04 Wrz 2005
Posty: 418
Skąd: Sokółka
Wysłany: 2005-10-07, 21:41   

Najgorzej że nikt tego nie wie :)
_________________
Moja MZ ETZ 250
Sztuka to odnaleźć to czego się szuka.
Wiem że na tym się nie oszukam
 
 
     
Toma 


Motocykl: BUELL XB12X,MZ ETS,
Pomógł: 3 razy
Wiek: 47
Dołączył: 17 Wrz 2005
Posty: 301
Skąd: z zarzeczaaaa
Wysłany: 2005-10-08, 15:29   

ave!
nie kombinuj z żadnymi "zamiennikami" :evil: ! oryginalne podzespoły do MZetek to jeszcze nie towar deficytowy , wiec nie ma problemu z kupnem , a zaoszczedzone pozornie grosze na cześciach wg.patentu" Pana Rysia co sie zna na motórach "jak nikt inny w okolicy moze Cie słono kosztować - wszelakie patenty i zamienniki mozna stosować tylko dorażnie .
jako ciekawostke w temacie: kupiłem kiedyś Tropa z silnikiem po remoncie (były rachunki i remont też przeprowadzony ) jednak z nie sprawnym sprzegłem , ówczeny właściciel choć wymienił tarcze,podkładki,spręzyny, zabierak nie potrafił sobie z tym poradzić - kupiłem przytargałem do garażu rozebrałem ..........i okazało sie ze stożek został dorobiony i miał nieco za grubą cześć frontową(tak która przykrywa kosz i na której opierają sie sprężynki) przez co silnik nie wysprzeglał - co w czasach "realnego socjalizmu" nie dziwiło nikogo , biorą pod uwage brak artykułów pierwszej potrzeby a co dopiero dostęp cześci do moto . - sprzegło pracowało (moze inaczej udawało sie wysprzeglić silnik ) tylko na starych tarczach , wiec czym predzej zakupiłem stożek i Trop śmiga bezawaryjnie do dziś :D
pozdrawiam i powodzenia
_________________
http://www.polskajazda.pl...X,Ulysses/35209
 
 
     
Merfi 


Motocykl: MZ TS 250
Wiek: 41
Dołączył: 06 Lip 2005
Posty: 46
Skąd: Jarocin
Wysłany: 2005-10-08, 18:40   Odp

Witam kupiłem 3 tarcze złożyłem to wszytko ale chyba są za grube bo ta tylna część sprzęgła odchodzi mi z tyłu i nie przylega a jak zamontawełem na wale wduszam klamke a tu nic Co to może być??

[ Dodano: 10-10-05, 6:36 am ]
Czy ktoś tu jeszcze zaglada i mi pomoże ??
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Copyright © 2004-2015 MZ KLUB POLSKA
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 15